Måske er der nok så meget fremtid i C++, Java, C# og så videre, men selve den metode Delphi bruger til at lave programmerne for programmøren, er helt genial og endnu ikke gjort godt nok efter af andre firmaer end Borland selv! :)
>>arne_v Sikkert ikke... Vi har vist også diskuteret det rigeligt en gang! ;)
>>donwang Hvis du skal starte på at programmere vil jeg anbefale dig Delphi og bogen "Delphi 4 Programmering" af Per Amdal Steffensen... En stor fordel ved Delphi er at du hurtigt ser noget på skærmen, hvilket er en fordel hvis man er nybegynder inden for programmering! ;)
>>donwang Når først du har lært hvad programmering går ud på, skal der ikke meget til for at bevæge sig fra et sprog til et andet... Jeg sidder selv og prøver at lære PHP netop nu, og indtil videre følger jeg meget godt med i loops, variabler osv. fordi jeg kender mange af tingene fra Delphi! :)
>>game_tracker Man kan da også sagtens lave spil med Delphi! Ja, også gode spil!
Dette spil er f.eks. lavet i Delphi 6 og DirectX: www.soldat.prv.pl Hvilket minder mig om at den bog jeg har reserveret på biblioteket omkring Delphi programming med DirectX er kommet hjem... Måske jeg burde hente den snart! ;)
Øhhh, Delphi! :) Delphi er en samlet løsning til udvikling af programmer... Du kan også sagtens bruge en hvilken som helst editor, men så kommer nok nærmere til at kode TurboPascal i stedet...
Delphi 6 Personal kunne hentes gratis på www.borland.com (du skal registrere dig som medlem, hvilket også er gratis) for noget tid siden... Nu er vi dog kommet til en version 7, så jeg ved ikke om den gratis version er på deres side mere... Ellers koster en D7 Personal vist heller ikke alverden! ;)
arne_v> Jeg mener du tager fejl omkring Microsoft's satsning. Det er ikke C# der er det vigtigt i forbindelse med .Net, det er CLR'en.
Microsoft poienterer selv at man skal vælge det sprog som man holder mest af, og så bruge det, hvad enten det er VB, C++, Fortran, Algol, Forth, Pascal ....... eller C#.
Microsoft har jo netop med VisualStudio.Net gjort det forholdsvis enkelt for dem selv og andre at lave .Net versioner af alle mulige sprog (i hvert tilfælde de imperative og funktionelle).
Og for mig er det med .Net og CLR for første gang muligt rigtigt at lave projekter hvor man bruger flere forskellige sprog til at udvikle et enkelt produkt/projekt på en måde hvor der ikke er store problemer med at få enheder skrevet i forskellige sprog til at virke sammen. Så .Net gør i virkeligheden diskussionen om programmeringssprog overflødig :
- vælg den syntaks der tiltaler dig mest - og lad andre gøre det samme -
arne_v> Jeg har aldrig sagt at man ikke _kunne_ lave projekter i flere sprog før .Net. Min pointe er at det først er med .Net at det er blevet praktisk at lave projekter med flere sprog. Dette skyldes jo netop at IL indeholder den ekstra information der skal til for at få tingene til at hænge sammen så man ikke skal slås med f.eks. name-mangling, linkning og interprogrammeringssprogs typeproblemer. Jeg har siddet mere end en nat og kæmpet med at få nogle VARIANT'er til at lime noget VB og noget C++ sammen - det er slut med .Net.
Faktisk _kunne_ man jo også udnytte OO teknologi på tværs af sprog før .Net v.hj.a. COM eller CORBA.
Hvis vi snakker procedurale sprog, så er der platforme hvor man har betraget det som en selvfølge at man kan kalde funktioner skrevet i et hvilket som helst sprog fra et hvilket som helst sprog i 25 år.
Problemerne kommer først med OO.
Og jeg vil ikke kalde brug af COM og CORBA for OOP snarere CBD.
Et rigtigt godt sprog for begynder er Delphi. Delphi er dejlig overskuelig at begynde med og man kan selfolglig lave baade simple og komplekse programmer med dette sprog. Sproget er god til at forstaa ideen og tankegangen bag programmering og kan sagtens selv-laeres. Naar du forst har laert et sprog og forstaet tankegangen/ideen bag programmering er det relativt hurtigt at gaa fra sprog til sprog. Jeg startede med Delphi og har sidenhen kigget lidt paa andre sprog saa som (C# C/C++) men fandt dem ikke vanvittig interessant at saette mig ind i, da jeg i forvejen var mere end over-tilfreds med Delphi. Jeg bruger Delphi udelukket til at programmere 3D Applikationer (OpenGL) og da jeg ikke selv er en haj til matematik og hardcore-algoritmer har det vaeret dejligt at bruge Delphi der paa en fleksibel og overskulig maade har givet mig overskud til at eksperimentere frem for standardrisere!!!! (Haaber det gav mening). SO DELPHI IT IS!!! :-))
Der er beklageligt sket det at siden min bopael ikke laengere er registreret i Danmark (Da jeg nu bor i England) vil dumme danske HostMaster ikke tillade mig at besidde et dansk domaene navn. Saa Dansk HostMaster har lukket min side hvilket er en skam for danske Delphi-OpenGL brugere. Jeg er ked af at sagen er endt som den er, men hvis du er interesseret (da jeg nu kender dig saa godt Hermandsen) vil jeg overdrage siden til dig - men kun hvis du har lyst.
NB: Da jeg stadig her hele web-siden hostet hos AZero er det bare et sporgsmaal om at aendre ejeren til et dansk-boende person - eksempelvis dig.
Jeg ved ikke om jeg har misforstået dig, men tager udgangspunkt i to forskellige meninger jeg kunne få ud af dit indlæg.
1. Jeg overtager fuldstændigt! Der må jeg nok desværre sige nej tak!! For det første har jeg selv et site jeg prøver at opdatere, for det andet kunne jeg ikke skrive nogle halvt så gode artikler som dig og for det tredje presser skolen meget på for tiden (det er snart eksamenstider (HTX))...
2. Jeg står registreret som ejer af sitet, og du vedligeholder det! Den er jeg helt klar på!! :) Jeg skal gerne være behjælpelig med artikler (dem jeg nu kan klare) og kodehjælp, men vedligeholdelse vil du stå for!!
Kontakt mig evt. på ICQ eller MSN! Kontakt oplysninger kan findes på mini-sitet! ;)
man kan ikke købe .dk domæner hvis man ikke bor i DK?? Det lyder mærkeligt, da jeg kan uden besvær købe domæner i andre lande, selv om jeg bor i DK....???
Vedr. fremtidens prog.sprog. er det IKKE C#, da dette køre kun på windows/lindows...ligeledes delphi og VB kan ikke køres på andre komputer....så jeg vil spå c++ og java, en "super pascal" (såsom oberon), eller en super OO sprog, såsom ADA...
Jeg mener sådan set at spørgsmålet indeholder en modsætning, da det i fremtiden IHMO vil være vigtigere, at man er dygtig til at programmere. Sprog er blot et spørgsmål om syntax. Langt de fleste sprog inden for det område, du nævner, bliver mere og mere OO-orienterede og får garbage-collection.
Har man først lært OO-teori, så er sproget en detalje. Så:
1. Hva' pokker er det her OO for noget! Læs en røvfuld bøger.. Kod eksempler i Java, Python, C++, C# alt hvad du kan få fat i. Lær den grundlæggende syntaks.
2. Hvordan laver jeg programmer, der er lette at vedligeholde, veldokumenterede og "pænt" kodet. Bliv perfektionist!
3. Læs noget mere sprogteori og matematik/algoritmer..
>>professoren Delphi til Linux hedder jo Kylix, så du kan skam godt lave programmer til Linux vha. Delphi/Kylix! :)
Mener også jeg kan huske et program ved navn Lazarous eller noget i den retning som skulle kunne klare alle platforme!!! OpenSource-projekt så vidt jeg husker!! :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.