Avatar billede mc.lucifer Praktikant
15. maj 2003 - 08:47 Der er 11 kommentarer og
6 løsninger

Hvilken PDA har du og..........

Ja som spørgsålet lyder.

Jeg sidder lige og tænker på hvilke pda´er der er mest udbredte, er det mond Ipaq eller

Derfor vil jeg gerne høre, hvilken pda har du, hvad har du af extra udstyr til den, GPS, kamara osv osv. og hvad bruger du den til.

Gode link til det software du har på er også velkommen

MC
Avatar billede benny.dk Nybegynder
15. maj 2003 - 08:49 #1
Ipaq 3630 med 256 MB CF i en CF jacket og jeg bruger standard software og infarød kommunikation via min T68i til min arbejdsplads hvor jeg henter mail når jeg er på farten.
Avatar billede -l_jogge_l- Nybegynder
15. maj 2003 - 08:51 #2
Jeg har først lige købt en... så jeg har ikke lige fået lavet så meget på den endnu.... men det er en: Medion PDA MD http://www.danskdatasalg.dk/detail.lasso?SKU=H928-562-6447

Og et af de links jeg leger lidt med er:
http://pda.dk/mambo/
Avatar billede jimse Nybegynder
15. maj 2003 - 08:51 #3
Ipaq 4950 med Navman gps. Den bruges mest som kalender og til kontaktpersoner. Og når man futter der udad kommer gps'eren i brug.
Avatar billede bufferzone Praktikant
15. maj 2003 - 08:51 #4
Jeg har ingen, jeg synes de kan for lidt og er for uhandige at arbejde med. jeg bruger en af papir
Avatar billede -l_jogge_l- Nybegynder
15. maj 2003 - 08:54 #5
Jeg købte osse kun min fordi jeg kunne købe en af mine venner... lidt brugt for den halve pris.... jeg er mere glad for min bærbar... og bruger faktisk mere min bærbar end min PDA!

Men ok... jeg ved heller ikke helt hvad jeg skal bruge den til endnu!! *GGG*

Men DEN VAR BILLIG!
Avatar billede jensendk Nybegynder
15. maj 2003 - 09:01 #6
Palm Tungsten T,  SD memory card, Wallet, et ældre Palm Modem (Skal mine bluetooth gadgets tælles med også?), rejselader / sync.

Hartidligere haft Palm pilot, Palm III, Palm V og nu Tungstenen...

Lurer på en GPS, men er pt for nærrig..

I Danmark er der flest PocketPc'er, i modsætning til verdensmarkedet, bare sådan til generel orientering.
Avatar billede jensendk Nybegynder
15. maj 2003 - 09:06 #7
jogge> Dell's Axim er da billigere...

Og Palm's Zire er latterlig billige, 2400 for Zire 71 med indbygget kamera (Hvem sagde 900 for den lile zire)
Avatar billede -l_jogge_l- Nybegynder
15. maj 2003 - 09:17 #8
jensendk -> Billigere end 1500 kr???
Avatar billede -l_jogge_l- Nybegynder
15. maj 2003 - 09:18 #9
Jeg gav jo kun 1500 kr for min Medion..... min ven solgte den for faktisk halv pris!!!
Avatar billede jensendk Nybegynder
15. maj 2003 - 11:06 #10
jogge> Ups.. overså jeg..  Beklager.
Avatar billede mosegris.dk Nybegynder
15. maj 2003 - 11:08 #11
Jeg har en Palm!.. Den nye Zire!
Den er rigtig fed, og der er mange muligheder i den. Den koster ca. 3000. Der er indbygget kamera og farveskærm! Kan bestemt anbefales! :D
Avatar billede jensendk Nybegynder
15. maj 2003 - 11:27 #12
mosegris> 71'eren? cool.. Hvordan er billederne den tager?
Avatar billede pocketfreak.dk Nybegynder
15. maj 2003 - 11:36 #13
Fujitsu-Siemens LOOX med Bluetooth og ekstra 48, 32 og 256 mb CF-kort. Desuden WiFi-kort og GPS-modtager til navigering.

Hvad angår hvad der er mest udbredt så har Palm den største markedsandel på verdensplan, men i DK ser billedet anderledes ud. Her vil jeg vurdere at det er Ipaq der har en stor del hvis vi kun taler PocketPC-styresystemet. Dell's Axim er dog også ret udbredte pga. deres laves pris: http://www.pocketfreak.dk/dellaxim/aximtest.html (pt. 2500)
Avatar billede klausens Nybegynder
15. maj 2003 - 14:13 #14
Dell Axim X5 Basic. 256Mb CF, GPS. Den bruges mest til spil, kalender, memo writer og legetøj:)
Avatar billede blyno Praktikant
15. maj 2003 - 21:22 #15
Dell Axim X5, Den bruges mest til spil, kalender, memo writer og legetøj:)
Rart at kunne mark'n'drop :-)
Avatar billede alleykat Nybegynder
16. maj 2003 - 01:31 #16
Jeg har en Asus MyPal A600 PocketPC. Kanon stykke legetøj. Kører alle de spil der findes til PPC som en drøm, simpelthen... men bruger den faktisk mest til eBooks, bøger.
En Asus A600 har ikke CF-slot som mange af de andre typer, men ka' ta' SD- (dog ikke SDIO) og MMC-kort. CF-jacket fås til lige under en tusse. Den er til gengæld tyndere end alle de andre, og ikke med sådan en 'plastic-feel' som jeg syn's Ipaq og Axim har. Ligger ret godt i hånden; jog-knap og diktafonknap på siden.
Jeg var ret godt tilfreds med udstyret der fulgte med; USB-cradle, extra USB-kabel, strømforsyning der kan sidde i cradle/direkte, extra stylus, praktisk transporttaske & skærm-klud.
Dertil et 256 MB Sandisk Cruzer SD-card med USB (pendrive) fidus til. Hér fulgte der en 12cm USB-forlænger med (incl. stik) - sikkert praktisk nok, men den KU' sgi godt ha' været bare en anelse længere.
Avatar billede tupsy Nybegynder
20. maj 2003 - 05:23 #17
Jeg har en PALM Vx bruger en bla. til pladekartotek(Er DJ) og kalender.
og
en IPAQ 3660 med blåtands CF kort, en blåtands GPS (CRUX II, ALT for fed.)
Bruges som GPS(selvfølgelig), og AvantGo M.M.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester