27. maj 2003 - 09:03Der er
7 kommentarer og 1 løsning
ASP med JavaScript mangler rettigheder, hjælp!
Microsoft VBScript runtime error '800a0046'
Permission denied
/validate.asp, line 221
....ARG! har lige mounted mit bibliotek med hjemmesiden som jeg plejer -du denne fejl, en som hurtigt kan fortælle mig hvad jeg skal gøre? (koden fejler jo ikke noget, så et eller andet administrativt)
Enten så har du ikke rettigheder på det bibliotek hvor filerne ligger (Der skal være læserettigheder for IUSR), ellers har du ikke givet lov til at der må køres script. Åbn dit vindue hvor du administrer din IIS -> Vælg properties -> Home Directory -> Kontrolere at du har sat Execute Permision til Scripts Only
:| Godt så... ...nu er den altså begynt at spørge om password og bruger hvergang jeg prøver at tilgå hjemmesiden, det går rigtig godt! Kan kun finde en IUSER for den ene server i domænet, den pri. server -ingen for den server hvor IIS ligger...
Du kan alternativt benytte dig af Everybody, men det er ikke lige frem det sikreste, men prøv det evt. så kan du finde ud af om det er der problemet ligger. Hvis det er det, skal der oprettes en bruger, som skal bruges som anonym besøgende fra Inet. Hvilken server kører du på? NT, 2k, XP?
Delvist ja. Nu kan jeg ikke lige komme ind på min Win2k3 server, da den er til rep. Men du skal ind på webstedet og sætte hvem der må komme ind uden brugernavn / pass. Sådan er det i hvert fald på en win2k server. Men jeg forstår ikke at den ikke selv har oprettet en IUSR bruger. Hvis du ikke har lavet MANGE ændringer i din IIS, så prøv evt. at afinstallere og installere den igen.
nu påvirker IIS jo lidt min exchange, eks. det med public folders (mærkeligt men sandt) så jeg ved ikke med at afinstallere/reinstallere hvis det går galt... ...har godtnok læst at den user bør være oprettet pr. default når IIS installeres ...men ingen regler uden undtagelse, det ER jo også kun RC1 ;)
Prøv at opret en bruger der hedder iusr_"servernavn" Under webstedet skal du tage egenskaberne -> Directory Security -> Anonymous Access ..... Kontroller opsætningerne derunder, og vælg at iusr_"servernavn" er brugernavnet for de anonyme brugere.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.