28. maj 2003 - 10:23Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Flash og avi kombination
Hej jeg sidder og eksperimentere med en Flash film jeg gerne vil køre ind over en avi video.
Hvordan kombinere jeg dise 2 ?
Jeg køre Studio 8 og Flash MX. Studio 8 kan ikke tage flash formatet ind så jeg er nød til at tage den færdige avi stream ind i flash for at arbejde med de to film sammen.
Jeg har nu følgende problemer.
1.Lyden fra min avi film forsvinder !
2 Jeg vil gerne lade avi filmen køre som baggrund (layer1)og lave noget flash (layer2) oven på avi.filmen der køre, men jeg kan ikke bringe flash til "front" eller avi.filmen "to back". Hvorfor kan man ikke det ?
3 Er der en nemmere måde at kombinere disse 2 film typer på ? Kan man f.eks gemme flash i Studio format på en eller anden måde så man kan redigere idet i Studio 8 ?
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Du kan eksportere avi fra Flash. Du skal bare sørge for at den kører med 25 fps og har størrelsen 720x576 pixels. Om den kan køres ind i Studio8 ved jeg ikke, men jeg kan i hvertfald hente den ind i Premiere og redigere videre. HenningA
du kan bruge macromedia MX2004 Pro versionen den embedder de fleste video formater og har nu fået sig egen sorensen komprimering, så nu er det slut med media-playere flash / playeren har bedre komprimering og højere kvalitet end noget andet medie PT. Mobius6
anyway, nu skal bruge flash8, der er markante forbedringer i håndteringen af video ikke kun men det nye komprimeringsformat, men også editerings og publiseringsmulighederne.
check det ud ;-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.