18. juni 2003 - 14:39Der er
22 kommentarer og 2 løsninger
Opsætning af LAN
Hej eksperter.
Jeg er en forholdsvis ny bruger af det "vidunderlige" Windows XP. Jeg har for kort tid siden købt en 5port Switch, så min kæreste og jeg kunne køre LAN sammen. Nu vil jeg gerne vide, hvordan man sætter et lokalt netværk op, uden at det har nogen betydning for internet indstillingerne. Indtil nu, har vi delt vores webspeed internetforbindelse via. hhv. USB og Direkte Ethernet tilslutning til Cabelmodemet (Motorola Surfboard 4200). Vi køre ikke med nogen fast LAN-IP, ligesom man gør med f.eks. TDC Bredbaand og en router (192.168.1.xxx).
Det jeg ønsker, er at vi får en fast IP adresse hver på det lokalenetværk, men har samme IP på selve internettet.
ex. min spand: 192.168.100.11 hendes: 192.168.100.12
Jeg vil også gerne vide, hvor man i Windows XP vælger navnet for ens "workgroup" , hvis I forstår.
Det kan du faktisk ikke... Når du kører med DHCP, kan man ikke tilføje en ekstra IP. Du kan købe et ekstra netkort til hver maskine (kr. 70,- ca.) og sætte et fast IP nummer på dette kort.
Alternativt kan du bruge en anden protokol til det interne netværk.
Du sætter workgroup ved at Højreklikke på Denne Computer, vælg Egenskaber, Vælg Computer nave (faneblad), Skift (oversat fra engelsk).
men ellers er det muligt at få tildelt en ip fra din internetudbyder og bruger en fast ip til det interne netværk med kun et netkort. Men så er dine internet ip'er forskellige.
riversen, vi kan godt bruge IPX protokollen, nu kan vi se hinanden på lokalnetværket. MEeeen, min spand gik ned da jeg forsøgte at connecte til hendes spand.
riversen> Som jeg skrev kan man ikke tilføje en ekstra IP til netkortet når man bruger DHCP. Derfor kan det ikke lade sig gøre.
En router er naturligvis en mulighed. Den giver (efter min mening) flest fordele da den fungerer som en simpel firewall i form af et pakkefilter og mange brugere kan let dele den samme forbindelse. Det giver også et par ulemper ex. hvis man skal køre servere på netværket eller bruge Messenger til fil og lydoverførsel...
jpvj, da jeg boede hjemme kørte vi via en router som havde en indbygget DHCP-server. Der var intet problem for mig at køre FTP/WWW server eller for den sags skyld sende filer via ICQ, IRC osv. Det har noget med opsætningen af selve routeren at gøre. Et eller andet sted på Motorolas hjemmeside, står der at når man sætter en switch til deres kabelmodem, vil clienterne på netværket få tildelt en intern IP adresse som hedder følgende: 192.168.100.11-42 . men sådan er det bare ikke, jeg får tildelt en underlig 162.254.87.21 adresse.
Ideen med det hele var, at jeg ville sætte netværket op, så modemet's IP (192.169.100.1) var gateway , subnetmask 255.255.255.0 og en eller anden IP til hhv. min egen og min kærestes spand. Problemet er at jeg ikke kan få det til at virke. men som I siger er en Router nok den eneste løsning. Indtil da må vi klare os med IPX/SPX protokollen.
Dengang jeg havde ISDN og kørte via en Cisco ISDN router, fungerede det på den måde at modemet's lan-ip var gateway til internettet. kan ikke se hvorfor det ikke skulle kunne sættes op på den måde.
------------ The SURFboard cable modem can be used as a gateway to the Internet by a maximum of 32 users on a Local Area Network (LAN). When the Cable Modem is disconnected from the Internet, users on the LAN can be dynamically assigned IP Addresses by the Cable Modem DHCP Server. These addresses are assigned from an address pool which begins with 192.168.100.11 and ends with 192.168.100.42. Statically assigned IP addresses for other devices on the LAN should be chosen from outside of this range --------------
Dette er hvad der står, hvis jeg connecter til modemets software via: http://192.168.100.1
Det vidste jeg heller ikke indtil jeg fik mit Motorola Surfboard. Tror at der måske er en eller anden form for indbygget 'router' (med kun ethernet port) i modemet, og aligevel ikke, da man ikke rigtig kan 'pille' ved nogen indstillinger ligesom med en rigtig router, hvor man kan åbne/lukker port-adresser osv.
oxygenic> Som jeg læser teksten, kan modemmet håndtere op til 32 samtidige klienter. Hvis forbindelsen til Internettet bliver AFBRUDT, kan den fungere som en DHCP server, så maskinerne kan få et ip adresse.
... hvis det er rigtigt, er det efter min mening en rimelig unødvendig feature :-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.