20. juni 2003 - 12:17Der er
7 kommentarer og 2 løsninger
flere bruger problematik
jeg er igang med at oprette en database i access som flere bruger har brug for at arbejde samtidig med access er et enkeltbruger system hvordan får jeg lavet det om på en smart måde så brugerne heletiden har de opdateret oplysninger og de ikke ødlækker det for hinanden her mener jeg feksempel hvis en bruger åbner et kartotek kort og retter og en anden åbner og retter til noget andet samtidig så kan der jo gå ged i den jeg tror enlig ikke der findes en nem løsning på dette problem har ladet mig fortælle at maqn skulle ud i en tuncat server og have en grafisk brugergrænseflade i jsp men overvejde om der ikke var en nemmer vej
Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.
hvor mange brugere drejer det sig om ... jeg har lavet applikation men mange brugere og har endnu ikke haft problemer med at de ændre de samme data og hvis databasen er bygget op korrekt er der ingen problemer. der vil jo kun kunne opstå fejl hvis to personer ændre /gemmer præcis på samme tid og jeg ved ikke hvor lille den risiko er men tror den er (meget)lille
Som det fremgår af rosco's link, er det forkert når du skriver, at Access er et enkeltbrugersystem. Jeg benytter næsten udelukkende opdelte Accessdatabaser på mit arbejde, idet det sparer netværket for en del trafik, idet tabellerne ligger på serveren, og alle andre objekter ligger på brugernes C-drev. Det betyder, at kun data skal hentes over netværket.
Man skelner mellem 2 typer at postlåsning: Optimistisk eller Pesimistisk.
Optimistisk betyder at der ingen lås er. I stedet får brugeren en fejlmeddelelse hvis en anden bruger har ændret data men man selv har haft gang i den. Man får da valget om man vil overskrive den anden brugers ændringer eller ej. Juks-> det er ikke kun, når 2 brugere gemmer præcis samtidig! Eks: Hvis du har en formular med f.eks. 20 felter og bruger A åbner en post og begynder at ændre nogle af posterne. Inden Bruger A får gemt posten har Bruger B også åbnet posten og begynder at taste løs. Bruger A lukker formularen uden problemer, men når Bruger B forsøger at gemme posten, vil han få den nævnte fejlmeddelses. Det er altså ikke kun et spørgsmål om at gemme i samme millisekund.
Pessimistisk låsning betyder at man låser posten lige så snart en bruger begynder at taste i en post. Derved kan ingen andre få lov at skrive i posten før den første bruger har gemt sine ændringer eller annulleret. Dette er den sikre metode, men giver ofte gener - især i tidligere versioner af Access, hvor Access ikke kun låste den aktuelle post, men i stedet låste i blokke på 2 Kbyte. Dvs hvis en post kun fyldte 200 byte, så blev der altså låst 10 poster i umiddelbar nærhed af den aktuelle post. Dette er forbedret siden version 2000, hvor man kan vælge låsning på post-niveau.
I praksis er optimistisk låsning (standard, hvis man ikke foretager sig noget) tilstrækkelig, da daglige arbejdsprocessor gør, at 2 personer ikke retter den samme post samtidig. Hvis man f.eks. skal ændre en kundes stamdata, så gør man det jo typisk, hvis man har fået et brev om adresse-ændring eller måske sidder med kunden i røret. Men 2 brugere sidder jo normalt ikke med den samme kunde i røret for at lave ændringer.
Så mit råd er: Det databasen op, som Juks foreslår og øgr intet andet. Hvis brugerne begynder at beklage sig over at de tit får meddelelsen om post-konfilket, så skift til pessimistisk låsning (gøres på den enkelte formular ved at ændre egenskaben "Postlåsning" fra "Ingen låsning" til "Redigeret post")
thomas-> (til sidste del af dit indlæg) du kan vel også ændre "Postlåsning" fra "Ingen låsning" til "Redigeret" , under ->funktion->indstillinger "Avanceret". ?? eller er det ikke gennerelt? , gælder det kun ved oprettelse af nye formulare eller "overruler" den de indstillinger i de enkelte formulare ? mvh Jonas
Hvis jeg skal være ærlig, så er jeg ikke helt sikker på, hvor/hvornår det gælder, når man ændre det i "Indstillinger". Jeg plejer altid at gøre det på formular-niveau. Men min erfaring er, at optimistisk låsning (ingen låsning) er den optimale i 95% af alle applikationer.
jeg køre også uden (optimistisk låsning ) det virker fint under 15 brugere, derefter kan jeg have nogle småproblemer men ikke store , sålænge man har brygge sin base sammen "rigtigt" så opstår der næsten aldrig problemer.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.