06. december 2000 - 06:08Der er
19 kommentarer og 4 løsninger
Hjælp til forbedringer
Jeg har en ven som har dette site: http://www.neckelmann.dk/Default.htm Det er et kæmpre firma så jeg tillod mig at kommentere hans layout og har fået ørerne i klemme!!!! Er der nogen som kan hjælpe mig her. Jeg vil gerne have så mange kommentarer i punktform som \"Måske\" understøtter min vurdering. Jeg giver point til alle konstruktive indlæg.
Kvaliteten af billederne i toppen måtte godt være lidt bedre.
Skrfttype af farvevalg er ikke så pænt.
Titlen \"startside\" måtte godt være lidt mere sigende.
Baggrunden på den danske side minder om noget der er hugget fra clipart.dk
Linket \"comfil\" åber i et nyt vindue, det må da næsten være en fejl, i sær fordi han har plaseret en standard gif nede til HØJRE som går et tak tilbage i historien, hvilket man jo ikke kan når det er et nyåbnet vindue.
Grunden til at jeg undre mig over at tilbage linket er nede til højre er at der plejer frem linket at være, og så tilbage ovre til venstre. Det ser heller ikke ud til at skyggen af et metatag har sneget sig ind, men hvor vigtigt det er ved jeg ikke.
Halvdelen at menuen er skjult i 800x600 og på de andre sprogede sider står der også \"Hjemmside for....\" på dansk.
Forsiden er til at leve med, men undersider har en gyselig baggrund og en menu der ligner noget fra 96. Ingen farver, ingen dynamik, ingenting der fanger, ingen logik i navigeringen som skifter menu konstant, meget uoverskuelig - forslå sitemap.
Jeg sidder på 1mbit så det kan jeg ikke vurdere. Men jeg synes at grafikken er i dårlig kvalitet. Nok fordi han gemmer i gif! Visse billeder kræver altså høj kvalitet hvis de illustere noget.
- første sides title er Startside. - Forsiden scroller hvorfor? - Forsiden rummer mange forskellige farver - hvorfor? - Billederne på forsiden ligner noget der burde være løgn. - Logoet er ikke så pænt igen.(Billeder igen) - Hovedsidens title er Hjemmeside for.... Drop det. - Baggrunden på hovedsiden - fjern den. - Har han hørt om <Vlink> - lav farven om. - Billedet på hovedsiden - mangler der noget af billedet? - Menuen - Mangler han ikke af fjerne noget Border? - Produkter...Billedet passer ingen steder ind. - Produkter...Tekstbredden. - Om Neckelmann..Trekanterne...Nej vel! - Service/Samarbejde..Billedet fylder 34K som jpg. - Service/Samarbejde...hvorfor er teksten forskudt fra resten af siden?
Lidt punktformer, du måske kan bruge. For ærligt talt, så håber jeg ikke at Firmaet har betalt ham penge for det. Det kunne jeg gøre bedre. Måske skulle jeg ligefrem ringe til dem. :-) Der er meget mere man kunne ændre, men de ting skulle være det grundlæggende. Har han Hørt om Webdesign overhovedet?
Puha prodic,jeg havde engang en ven, men du har desværre ret. 1000 tak, du er med i den sølle pulje + måske lidt mere. Nej Prodic du må ikke ringe til ham. Han har det svært nok nu.
Håber ikke jeg har været for \"hård\" ved din ven. Fortæl ham evt. at jeg selv har elever, der laver noget der rent faktisk er værrere end hans. Hvis det kan være noget trøst. Og han kan vel blive bedre - det er da positivt.
- Hvorfor kan man kun klikke på de der, i øvrigt kiksede, pile og ikke på teksten ud for på forsiden? Det virker underligt - Når man trykker på dannebrog - den side er godt nok grim - underlig farvevalg, træls med det baggrundsbillede der er brugt, billedet er enten skæret skævt til eller der er ikke afsat nok plads til det - Siden om produkter: Det tager en krig før billedet kommer frem - mange er for længst flygtet videre før de når at se billedet - Comfil - kunne det ikke være meget smart hvis dette var blevet lidt bedre beskrevet inden man klikker sig ind? - Service og samarbejde - hvem har interesse i disse oplysninger? - Service og samarbejde - igen tager billedet en krig om at lade - umiddelbart vil jeg tro at det hele er lavet statisk - hvorfor har man dog gjort det? når der er så mange oplysninger ville det så ikke være svært med en dynamisk side, der ville være let at opdatere?
Det var hvad det kunne blive til i denne ombæring.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.