09. juli 2003 - 18:29Der er
9 kommentarer og 1 løsning
setup makefile til brug for c++
hvilken fil er der tale om, hvor ligger den, og hvad skal der rettes.
der er ikke ændret i standardinstallationen af emacs..
har hørt noget om at det er en Makefile, som make refererer til, men hvor ligger den og hvordan sætter jeg den op således at jeg kan ændre compiler fra g++ filnavn.cpp -o filnavn til g++ -c filnavn.cpp -o filnavn.o
ligeledes mangler jeg en shortcut for 'compile' , den er i menuen, men en shortcut er ikke vist.
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Soreno >> så er jeg tilbage igen. Jeg har prøvet at lave en makefile, som du angiver. Jeg kan dog umiddelbart ikke se formålet med den. Jeg er stadig linux newbie, hvor længe jeg kan blive ved med at kalde mig det, aner jeg ikke.
Ideen med et script som ovenstående vil være en god ting, hvis ellers jeg kan oprette mange forskellige headerfiler, sourcefiler og en enkelt mainfil.
idag bruger jeg komandoen g++ -c filnavn.cpp -o filnavn.o til at compile uden at linke. når alle mine filer er compileret, linker jeg med komandoen g++ fil1.o fil2.o main.o -o main
det giver en masse tasterier når der skal compileres og testes. Jeg ved at kdevelope anbefales af linuxbrugere, men e-macs synes jeg godt om idet det kan anvendes til de fleste programmeringssprog, herved er der kun et miljø jeg skal have kendskab til. Men et script der kan tage ikke forud defineret filnavne og skabe et output, vil løse meget.
jeg har leget lidt med det og har stadig ikke forstået ideen bag denne makefile som Soreno anvender. eller skal det forståes sådan at man ændrer i sin makefil hver gang man vil tilføje endnu en object type. Det jeg forventede var at makefil tager et vilkårligt input afhængig af behov.. fra starten af et programs udvikling kendes jo ikke altid alle dets object typer...
Ideen er at du pakker compileringen (og linkning, installation, uninstall og hvad man nu ellers kunne finde på) ind i en makefile.
Når jeg så vil installere dit program henter jeg din source og din makefile. Så behøver jeg ikke bekymre mig om hvordan det skal compilres - det har du jo ordnet for mig ! :-)
Soreno >> ok, det lyder jo til at være ret hensigtsmæssig. Men... det jeg søger er en måde at omgå det at skulle skrive hele g++ -c minfil.cpp -o minfil.o hver gang jeg vil comilere.. og g++ fil.o fil.o fil.o osv -o
jeg ved der findes et KDevelope miljø under KDE, men jeg bruger Gnome og forsøger at anvende emacs til editor og har ikke kunnet finde en løsning til opsætning af emacs indbygget compiler, hvorfor jeg bruger en konsol hver gang jeg skal compilere og til sidst linke og skabe den eksekverbare fil. Jeg må indrømme at linux er en tidsrøver indtil man har fundet de små tricks... håber at du har en ide til mit problem/opgave
ok, så er det makefilen som jeg stadig ikke helt kan se ideen i, under udvikling af systemet. Det kommer jo løbende filer til, og disse skal så inkluderes i denne makefile. Findes der ikke en form for joker, så jeg ikke skal taste alle mulige datatyper i denne makefile. Således at at makefile selv finder ud af at koble cpp og o til ekstension? Det er selve udviklingsforløbet og test af nye datatyper, som jeg ønsker simplificeret
jeg takker for den energi der er lagt i spørgsmålet. Mht compile i emacs anvendes M-x compile.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.