Avatar billede zeiko Nybegynder
11. juli 2003 - 17:21 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

kan min Xbox komme på nettet . og hvordan ?

jeg har lige købt mig en xbox.. der er xecuter2 chip og 60gb harddisk i..men ville høre hvordan jeg kan koble den sammen med min pc.. altså med ftp og sådann

plz help
MVH zeikO
Avatar billede rkhdk Nybegynder
11. juli 2003 - 17:33 #1
hvor har du købet den? har ledt efter den dansk forhandler, men har ikke kunnet finde en.

men går ud fra at du skal sætte den til dit netværk, og kikke i settings
Avatar billede zeiko Nybegynder
11. juli 2003 - 17:37 #2
kan man gøre det bare ved hjælp at et krydset kabel ????
Avatar billede zeiko Nybegynder
11. juli 2003 - 17:37 #3
jeg har købt den brugt på dba.dk
Avatar billede janius Nybegynder
11. juli 2003 - 17:37 #4
No problemo
Først - giv din xbox en IP adresse så den kan kommunikere med din PC. Gøres på boxen under system settings. Så kan du ftp til den. Default bruger er xbox med password xbox.
Hvis du vil spille skal du IKKE anvende XBox Live, da du temmeligt hurtigt vil blive banned af Microsoft, når de registrerer at din box er moddet. Ved ikke om du kan boote uden excuter ved at starte boxen på eject fremfor den normale powerknap. Hvis du kan er det muligt at anvende Live.
Alternativt kan du anvende XLink (søg på google) som går udenom Microsoft - så kan du spille online uden problemer, fordi xboxen tror at der er tale om direkte link og ikke netspil.
Håber det hjælper ellers så spørger du løs :)
Avatar billede zeiko Nybegynder
11. juli 2003 - 17:39 #5
det kan jeg godt
Avatar billede zeiko Nybegynder
11. juli 2003 - 17:39 #6
jeg kan godt starte den op uden xecuter
Avatar billede zeiko Nybegynder
11. juli 2003 - 17:40 #7
det er fordi jeg har en masse film.. jeg gerne vil have lagt over... hvilken afspiller skal jeg bruge ???
Avatar billede janius Nybegynder
11. juli 2003 - 17:41 #8
skal den moddes kan jeg da anbefale konsol-chips.dk - de klarede den på en time, da jeg lagde vejen forbi Ålborg. Køb en OpenXBox chip og brug EvolutionX - det er altså bedre end xecuter2 (det er altså bare min mening :) )
Avatar billede zeiko Nybegynder
11. juli 2003 - 17:42 #9
det er ikke fordi jeg vil spille online.. mere fordi jeg vil udnytte den harddisk der er i
Avatar billede zeiko Nybegynder
11. juli 2003 - 17:44 #10
hvad forskel er der ????
Avatar billede janius Nybegynder
11. juli 2003 - 17:47 #11
helt klart xbmp (XBox Media Player) der er kanon. Den kan være svær at finde derude på nettet men jeg tror den er her; http://sourceforge.net/projects/xbplayer

Hvis du vil streame fra din PC til din Xbox og det skal køre optimalt vil jeg anbefale at du bruger RelaX. En god beskrivelse findes her;
http://www.bytecore.net/~rockj/xbmp/html/howto.htm
Avatar billede zkyhn Nybegynder
12. marts 2004 - 06:27 #12
Hvis du skal koble din xbox sammen med din pc kan jeg kun anbefale at du IKKE bruger et ftp program, men at du mounter xbox´ens harddisk i windows. Der ligger en guide på http://www.xbox-scene.com/articles/map-xp.php
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester