Avatar billede nof Nybegynder
17. juli 2003 - 03:02 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Kolonne med for få karakterer

Hej,

jeg er den uheldige ejer af en database, hvor en af kolonnerne kun kan indeholde få karakterer (ca. 20). Hvordan får jeg den til at kunne indholde flere?

/nof
Avatar billede squashguy Nybegynder
17. juli 2003 - 03:08 #1
du ændrer vel bare feltstørrelsen under designvisning af tabel.
Avatar billede mugs Novice
17. juli 2003 - 05:18 #2
Som sagt ændrer du feltstørelsen:

Åbn databasen i databasevinduet > fanen Tabeller > vælg relevant tabel > Åbn i Designvisning > Vælg felt.

I Egenskaber nederst i vinduet kan du ændre feltstørrelsen, og indtaste det antal karakterer der skal være plads til. I et tekstfelt kan du have op til 255 karakterer. Har du brug for flere karakterer, kan du ændre feltet fra tekst til et notatfelt, hvor du kan have op til 65000 karakterer. Men bemærk at du så får nogle begrænsninger, bl.a. mener jeg ikke at du kan indeksere feltet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester