17. juli 2003 - 21:16Der er
8 kommentarer og 1 løsning
problemer med opdateringsforespørgsel
Jeg har nogle problemer med at få en opdateringsforespørgsel til at virke. Jeg har oprettet to tabeller, hvor jeg har 2 ens felter, disse felter er et ja/nej-afkrydsningsfelt. Når jeg kører opdateringsforspørglsen opdatere den kun de felter der ikke er afkrydset, hvordan får jeg den til at opdatere de markerede i stedet???
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Db er rettet og returneret. Fejlen var dels i relationer og i kriterierne. Lavede en udvælgelsesforespørgsel der uddrog relevante felter fra en tabel, og en opdateringsforespørgsel baseret på denne forespørgsel.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.