18. juli 2003 - 11:00Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Liste med flere afkrydsningsmuligheder
På formularen skal der vises en liste, med eksempelvis følgende valgmuligheder:
Manglende lønddele og akkordoverskud SH-Ferie-B/A-pension Uorganiseret, Øvrige brud på OK Opmåling Arbejdsmiljø Betalingsstandsning-konkurs-LG Fagretslig behandling Diverse (fx politianmeldelse) Blokade Lærlinge Ikke pladstilmelding Diverse
Det er meningen, at der på formularen skal være flere valgmuligheder og kunne krydses af i mere end et felt.
Der skal ligeledes kunne søges på, hvilke emner der hører under den enkelte sag (som er autonummereret).
Kan det hele gøres ved oprettelse af kun en tabel eller bliver jeg nødt til, at oprette en tabel for hvert emne?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg ville lave en hovedmenu. Hvor jeg derfra ville gå til de udvalgte formulare. Ex: Du er her : Eksperten : Databaser : Access : Liste med flere afkrydsningsmuligheder : Manglende lønddele og akkordoverskud Er et stort område med store beskrivelser, Så 1 tabel til det. Ja en tabel til hver sin ting. Vh Henrik
Jeg ville lave en hovedmenu. Hvor jeg derfra ville gå til de udvalgte formulare. Ex: Manglende lønddele og akkordoverskud Er et stort område med store beskrivelser, Så 1 tabel til det. Ja en tabel til hver sin ting. Vh Henrik
En tabel til dine sager : tblSag : sID (autonummer) , sTitle.... mv
En tabel til dine emner (listen ovenfor) : tblEmne : eID (autonummer), eTitle (tekst), eSorteringsIndex (tal)
En tabel til at gemme relationen mellem sager og emner : REL_Sag_Emne : sID (tal) og eID (tal)
Du tilføjer dine punkter i tblEmner et i hver række, og kan så lave linket mellem dine sager og emner i tabellen REL_Sag_Emne.
Dette er datasiden af det. Det kaldes for en mange-til-mange relation.
På din form sætter du en liste til at være multiselect.
Du sætter rækkekilden på listen til at være tblEmne
På din form-current-event, kører du en løkke igennem hvor du markerer de elementer du ønsker at markere (ud fra relations-tabellen). Du skal så have en opdateringsknap, for at gemme de ændringer der er foretaget. Slet eventuelt alle elementer på sagen og kør sql-"inserts" for hvert item i collectionen SelectedItems på listen.
Håber ikke dette er totalt sort.
Hvis det er kan jeg måske banke grund-dimsen sammen til dig.
Hvis det er et system du skal arbejde videre på, og du ikke er helt ferm i VBA'ens verden, kan det godt være det er et andet approach der skal til.
Foreløbigt tak for hjælpen. Jeg er fortsat forvirret og forstår ikke helt, at komme videre.
Er ikke klar over, hvad der er kutyme, men eftersom du skrev, at du gerne ville strikke grunddelen sammen for mig, vil du måske gerne kontakte mig, således at jeg bedre kan forklare mig?
Hvis du har tid og lyst må du gerne skrive dit telefonnummer til: sannehein62@hotmail.com, så ringer jeg til dig.
Det var så lidt :) Godt at du har fundet ud af det nu :o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.