Avatar billede jakobsynder Nybegynder
26. juli 2003 - 21:12 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

MailEnable pop3 Problemer

Hej.

Jeg har sat MailEnable op, og det virker *næsten* som det skal.
SMTP serveren virker fint, men det halter lidt med pop3'en.
Jeg kan godt i admin programmet, f.eks. sende en mail til alle brugere (den ene der er), og så bagefter åbne f.eks. Outlook og modtage mailen.
Men når jeg sender fra f.eks. en Hotmail addresse, vil det ikke virke. Den logger som sagt på og tjekker efter mails, men kan ikke finde dem. Hvis de overhovedet kommer så langt?
Jeg får i øvrigt heller ikke en meddelse tilbage om, at de ikke blev modtaget.

Jeg *har* lavet den ekstra MX record for TDC.
Men kunne nu godt fristes til at tro, at det var der den var gal. Jeg synes heller ikke jeg i loggen kan spore at der er modtaget noget. Kun forsøg på at hente og afsende.

Det ser ud som følger: (ved gratisdns)

Vært: domæne.dk
Mail udveksler: domæne.dk
Præference: 10
&
Vært: domæne.dk
Mail udveksler: backup-mx.post.tele.dk
Præference: 20

Jeg er efterhånden små-desperat, så jeg ville virkelig værdsætte nogle gode forslag :-)

På forhånd tak!
Avatar billede jakobsynder Nybegynder
26. juli 2003 - 21:15 #1
Lige en tilføjelse:
Det er den gratis udgave af softwaren.
I diagnosticerings-værktøjet kan det ses, at den brokker sig over mangel på en pop retrieval connector, som kun skulle være indeholdt i betalings udgaven.
Om det har noget på sig, ved jeg ikke, men jeg finder det tvivlsomt eftersom denne udgave jo også skulle fungere.
Avatar billede jakobsynder Nybegynder
27. juli 2003 - 00:41 #2
Ikke længere aktuelt, da jeg har løst problemet.
Avatar billede aovergaard Nybegynder
27. juli 2003 - 14:39 #3
Det var da godt. Det ville være en god ide at ligge løsningen ind her, så andre som har samme problem kan få dit svar.
Avatar billede jakobsynder Nybegynder
27. juli 2003 - 14:44 #4
Hehe, beklager, men problemet var at der ikke var noget problem. Øhh.
Det havde ikke noget med softwaren at gøre, så jeg mente ikke der var nogen idé i at lægge en forklaring på hvordan jeg kvajede mig :-)

Det skal i øvrigt tilføjes at MailEnable klart kan anbefales fra min side!
Avatar billede aovergaard Nybegynder
27. juli 2003 - 14:58 #5
;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester