Avatar billede thissel Nybegynder
30. juli 2003 - 19:29 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Antenne til trådløst netværk

Jeg er ved at opsætte et trådløst netværk mellem mig og min nabo, men desværre rækker signalet ikke hele vejen. Routeren/accespointet (smc2804wbr) er placeret således at signalet skal igennem en murstensmur, div. buske og hække og endeligt en gasbetonmur. Jeg har testet forbindelsen med min bærbare og det er faktisk kun de sidst 5-6 meter gennem gasbetonmuren og i værelset at der ikke er dækning. Routeren står bedst muligt og derfor har jeg tænkt mig at sætte en kraftigere antenne på. I øjeblikket sidder der to 2 dbi antenner på, men hvis jeg erstatter den ene med enten en "D-link DWL-R60AT Microstrip Antenna" eller en "TrendNet TEW-0A06D Omni-Directional Indoor Antenna" ville det så løse mit problem?
I såfald - hvilken af antenner skal jeg vælge?

Modtagerkortet er et SMC 54 mbps kort, også med en 2 dbi antenne.
Avatar billede kenp Novice
30. juli 2003 - 20:37 #1
Det du skal sørge for er at du sætter en ny antenne på Begge kort!

og en omidirektionel burde kunne klare det, da den forstærker det noget mere!

men prøv at låne en også se om i så kan række! (men begge burde kunne bruges uden problemer)
Avatar billede kenp Novice
30. juli 2003 - 20:38 #2
men er du sikker på at de kan sættes på din router!
Avatar billede kenp Novice
30. juli 2003 - 20:45 #3
for når jeg kigger på din router på nettet så sidder dine antenner fast med Reverse sma connector

og de antenner fra d-link er ikke Reverse men bare sma connector!
Avatar billede kenp Novice
30. juli 2003 - 20:47 #4
Men den fra Trendnet kan du godt bruge da den også connecter med reverse sma connector. men husk at du skal også have en som passer til den anden ende.
Avatar billede thissel Nybegynder
30. juli 2003 - 21:06 #5
Tak for dine mange gode oplysninger, jeg var ikke klar over at der både fandtes sma stik og reverse sma stik. Jeg skal under alle omstændigheder bruge reverse sma på både router og netkort. Imidlertid har jeg fundet nogle billige 5 dbi antenner fra Zyxel (ZyAIR EXT-105 Antenna) som har reverse sma stik. Hvis jeg køber to af disse og sætter den ene i netkortet og den anden i routeren, tror du (eller andre) så at rækkevidden bliver god nok?
Avatar billede kenp Novice
30. juli 2003 - 21:20 #6
jo jeg tror række viden er god nok! men problemmet med wireless er jo at man aldrig ved om det er nok før man har prøvet! (eller er der jo også nr 106 fra zyxel ;))

men jeg tror det skulle være nok! der er jo lidt ledning på så du måske kan få sat dine antenner i vinduer!!
Avatar billede thissel Nybegynder
30. juli 2003 - 21:25 #7
Tak for hjælpen, jeg bestiller 2 stk. af 105'erne nu og så må vi jo se om det rækker ;-) Jeg regner med at jeg godt kan få placeret antennen fra routeren i et vindue og så krydser jeg fingre. Nu kan du jo i hvert fald hygge dig med ekstra 60 point på kontoen.
Avatar billede kenp Novice
30. juli 2003 - 21:34 #8
og jeg takker for point :) jeg har jo ikke så mange *GGG*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester