17. august 2003 - 14:35Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Edonkey har problemer med det sidste
Hej.. Hvorfor er det, at jeg ofte kommer ud for, at den fil jeg henter fra eDonkey er "incorrupt"?? Kan man bruge filen selvom den siger det, eller kan jeg lige så godt slette filen??
I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
Du skal bruge eMule i stedet for eDonkey. Der virker bedre og der er ingen spyware. Men som webcreator siger, lad vær med at downloade, køb det i stedet
Fejlen er at de filer du henter ikke er helt færdige, eller der er fejl i det nummer som edonkey genererer.
Jeg har brugt edonkey utroligt meget selv før i tiden, men var ved at blive sindsyg på hvar gang man havde været en uge om at hente en skide fil, ja så er der fejl på lortet, typisk "incorrupt".
Jeg er færdig med at kører med alt det lort, og køber mine ting nu fremover, så jeg giver webcreator 100% ret, 80% af alt det du henter på edonkey er enten "incorrupt" eller forkert fil "fake" eller fyld med virus.
Edonkey virker ved at de maskiner der lige pt. er på nettet og har en fil automatisk stiller denne fil til rådighed for alle andre. Desværre skelner systemet ikke mellem om en fil er komplet eller kun halvt færdig. Dette betyder at mens du henter en fil, så kan andre begynde at hente samme fil fra din maskine. Når du så er færdig så lukker du din forbindelse og vips mangler spiller 2 resten af sin fil. Denne fil der ikke er helt færdig, kan så hentes af nummer 3 og til sidst er der en hel masse filer i omløb, men meget få steder hvor det sidste stykke af den kan hentes.
Jeg har kun brugt lortet en gang og jeg gør det aldrig igen..
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.