Så vidt jeg ved findes der ingen compiler der kan køre på PDA'en. Du kan compile i VS.NET 2003 og så ekserkvere/debugge på PDA'en, direkte fra VS.NET (især med trådløs bluetooth forbindelse virker det ret blæret :-)
Du skal også husket at .NET Compact Framework ikke er helt magen til det framework der kører på PC'en (deraf navnet).
mig bekendt er det den samme compiler der bruges som når man laver normal kode til eksekvering på den stationære. Det er jo trods alt IL det skal ende med, og det klarer f.eks. csc.exe fint.
Cyberfessor: Som jeg forstår det, så søger fredslund en compiler der kan køres på _PDA'EN_. Det handler altså ikke om, om man kan compile _til_ PDA'en. prøv at kopiere csc.exe over på PDA'en og se om den kan ekserkveres.
Det er rigtigt, at jeg er nysgerrig efter at høre, om det er muligt at programmere og altså compile på sin PDA - uden at den på nogen måde er tilsluttet en PC. Måske har odegaard ret i at det ikke er muligt, - det er i hvert fald ikke muligt at kopiere csc.exe over og så bruge den!
Jeg lader nu alligevel spørgsmålet stå åbent lidt endnu...
Jeg er klar over, at det er lidt småskørt at forsøge at finde en compiler til sin PDA, men jeg er nu alligevel interesseret... - og jeg havde nok håbet, at det var muligt at finde noget der var lidt mere kinki end Delta Forth ;-)
Der er gået lidt tid.. - og Odegaard havde nok næsten ret...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.