Avatar billede varmeskud Praktikant
19. september 2003 - 19:19 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

hvordan deler jeg internet forbindelsen?

Hey...!!!

Jeg har min (denne) computer på internettet.

Så skal min nabo ( på højskolen ) havde internet på sin computer. Det ville så sige at jeg har sadt et ekstre netkort i min computer og forbundet hans og min computer med det ekstre netkort jeg har sadt i. Men jeg kan ikke få "naboens" computer på nettet.

Inden i kontrolpanellet står der at kablet ikke er forbundet, men det har jeg tjekket og det er der, og det står også inden på hans computer.

Hvordan for jeg det til at virke?

Jeg køre med winxp og det gør min "nabo" også.

Evt. en der kan gudie mig helt igennem?

Tillægs spørgsmål evt. hvordan sætter jeg begrænser på så min "nabo" kun kan downloade og oploade med et begrænset antal?

Mvh Kim
Avatar billede hmortensen Nybegynder
19. september 2003 - 19:27 #1
Hvis kablet fra din maskine til hans sidder direkte uden brug af hub elelr switch, skal det være krydset.

Du tar egenskaber på det netkort som sidder til internettet, og vælger fanebladet advanceret. der trykker du på det link nederst: guiden Netværksinstallation.
Så skulle det være til at finde ud af
Avatar billede varmeskud Praktikant
20. september 2003 - 15:15 #2
Hey...

Det var der fejlen lå... Havde helt glemt at det skulle være krydset mellem to computer hvis det gik direkte... Jeg satte min switch på og det virkede.. Takker.

Evt. en der kan svare på mit tillægs spm? Der givet point for det hvis der er nogen der kan svare!?!
Avatar billede hmortensen Nybegynder
20. september 2003 - 15:56 #3
Det kræver en server eller en router/switch med mulighed for at gøre det, og det er MEGET dyrt isenkram
Avatar billede varmeskud Praktikant
20. september 2003 - 16:33 #4
Findes der ikke et program som jeg kan installere på min maskine som kan sætte en begrænser på det netkort der gør ud til min "nabo"???
Avatar billede hmortensen Nybegynder
20. september 2003 - 17:22 #5
Har jeg ingen erfaring med desværee
Avatar billede shitping Nybegynder
21. september 2003 - 00:25 #6
Avatar billede varmeskud Praktikant
09. oktober 2003 - 00:15 #7
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester