Avatar billede sascha Nybegynder
26. oktober 2003 - 19:31 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

primær slave - master

min nuværende hd står i bios som primær slave !
Vil sætte en til hd i . Skal den første ,(med xp),så flyttes til master eller hvordan ?
Avatar billede Peter Nissen Nybegynder
26. oktober 2003 - 19:37 #1
Din nuværende er en master-disk. Den anden du sætter i skal såmænd bare jumpes til slave, og så formateres hvis det er en helt ny disk.
Avatar billede Peter Nissen Nybegynder
26. oktober 2003 - 19:43 #2
undskyld, jeg læste vist ikke ordentligt. Men det bedste du kan gøre er at jumpe din nuværende disk til master, og sætte den anden til slave. Således er din nuværende stadig en boot-disk. Så ja, den første skal flyttes til master, medmindre der i BIOS vælges at det er netop den disk der bootes fra.
Avatar billede sascha Nybegynder
26. oktober 2003 - 19:45 #3
takker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester