18. november 2003 - 17:45Der er
20 kommentarer og 1 løsning
Ustabil Strømforsyning?
Tjek lige disse værdier (fra Sandra)
Voltage Sensor(s) CPU1 Core Voltage : 1.46V CPU2 Core Voltage : 1.46V +3.3V Voltage : 1.58V +5V Voltage : 2.53V +12V Voltage : 7.36V -12V Voltage : -6.03V -5V Voltage : -2.24V Standby Voltage : 2.88V Battery Voltage : 2.03V
Mon ikke det er derfor min pc ikke kører som den skal???
(12v skulle jo være ret så vigtigt m.h.t. P4 (celeron (?) ) efter hvad jeg har læst mig til)
Det virker som om at alle spændinger er delt med 2. Er det tilfældet, dvs hvis alle spændinger ganges med 2 ser det fornuftigt ud, og så fejler din strømforsyning ikke noget. -SCB
Din 12v spænding er så vidt jeg kan komme frem til 13,39v, hvilket vist er rimlig normalt af hvad jeg har set PSUer levere. (Det er forskellen imellem + og - der outputtet, dvs. 7,36v - -6,03v). (Ps. en elektriker nørd må gerne rette mig, i tilfælde af fejl).
Men definer hvad det er der er galt? Booter din PC ofte? Crasher windows?
Hvis du ganger det som Sandra måler med 2 så får du et resultat der ser fornuftigt ud. Din PC vil ALDRIG kunne køre hvis spændingerne er som Sandra måler. -SCB
maniacdog>>> ja den crasher hver gang jeg klikker på et ikon der henviser til en video-fil på 600-700mb , og så lidt i media-player (naturligvis) :-) ... desuden kan jeg høre min blæser går ned i hastighed et kort øjeblik, når jeg f.eks. starter internettet op! , det kan da ikke være normalt?
maniacdog>> sikke dog noget vrøvl. En PC har et stel potientiale hvorfra du måler, og så skal +12 volt måles som +12 v og -12 volt måles som -12 volt, spændingsforskellen mellem +12 v og -12v er så 24 volt. -SCB
dux> Du er sikker på at det er din CPU køler der går ned i omdrejninger? Hvilket bundkort har du? Har du forsøgt at opdatere BIOS? (Kan være det hjælper) Har du prøvet med en re-install af windows? (Det plejer tit at hjælpe, men nej det er ikke den optimale løsning på problemet) :)
scb> Oki, det kan, som jeg nævnte, godt være jeg tager fejl - mente bare at nogle PSUer gjorde det på denne måde og ikke med stel potentiale? (Beats me ;-) )
Når du måler en Minus spænding så er det fordi du har vendt måle apperattet forkert og du så måler med plus på steel og det vil altid vise minus men på den anden side skal det jo også give -12 ellers ville der være noget galt
maniacdog>>>ja jeg vil mene det er cpu-køleren (har købt en papst til kabinettet, for at se om det løste problemet, det gjorde det ikke, men temperaturen er blevet stabil på 42 grader. (den kan ikke høres i.f.t. cpu-blæseren)
bundkortet er et ECS L4S5MG3
har opdateret bios, til den nyeste, hvilket resulterede i at bl.a. oplysningerne om strømmen forsvandt! smart nok :-)
har været det meste igennem, hvad angår styresystem/drivere, derfor dette spørgsmål.
Hmm, hvis det er en "skrabe/billig" udgave, så nej - Så er der nok ikke de vilde forhåbninger om at det er en lydsvag PSU... hmm Men, prøv eventuelt at gå ind i BIOS, prøv at tjek din RPM på CPU køleren, svinger den meget? Eventuelt mener jeg også du kan se det fra Sisoft...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.