Avatar billede bentvictor Nybegynder
30. december 2003 - 11:52 Der er 7 kommentarer

Ruller for langt i scrollbar

Når jeg trykker med musen i rullepanelet helt nede i bunden (ikke på pilen) ruller siden alt for langt ned; mere end et skærmbillede. Det forekommer kun på netsider. I øvrige programmer og i vinduer ruller den pænt kun en side ned. Hvis jeg trykker lige under håndtaget i rullepanet ruller den ca. en skærmside ned! Det er irriterende hvis man skal se en lang side på nettet, hele tiden at kontrollere at musen er lige under håndtaget, ellers drøner man bare forbi. Jeg mener at problemet opstod ved en opdatering at IE?

Er det noget jeg skal leve med, Hr. Doktor?

MVH BentVictor
Avatar billede magictouch Nybegynder
31. december 2003 - 08:25 #1
Åbenbart, men en løsning kunne være-page down- page up.
Avatar billede bentvictor Nybegynder
31. december 2003 - 11:08 #2
Hej magitouch. Ja den bruger jeg skam også, men gør rullepanelet også sådan hos jer? Det er jo i sagens natur værst, når dokumentet/siden er lang.
Avatar billede magictouch Nybegynder
31. december 2003 - 11:56 #3
Ja, jeg oplever det samme! har du hjul på musen?
Avatar billede bentvictor Nybegynder
01. januar 2004 - 19:31 #4
Ja jeg har hjul på musen, Logitech MX 700. Den ruller 3 linjer.
Avatar billede magictouch Nybegynder
01. januar 2004 - 20:27 #5
Det kan du justere i kontrolpanel-mus- til hvad du ønsker. Det er faktisk det jeg bruger hele tiden, når jeg læser sider;)
Avatar billede bentvictor Nybegynder
02. januar 2004 - 15:13 #6
Ja jeg bruger også hjul-scroll funktionen meget, men det er rart at skifte lidt mellem hjul, page down og klik i rullepanel. Men der er åbenbart ikke noget at gøre ved det. Tilsyneladende er vi vist de eneste herinde der har det problem, eller opfatter det som et problem.
Avatar billede magictouch Nybegynder
02. januar 2004 - 15:20 #7
Det kan helt sikkert ændres et sted i regdb, men liiige hvor?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester