Avatar billede skørsen Nybegynder
05. januar 2004 - 15:21 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

Lave sit eget telefonanlæg??

Jeg søger en dims som skal bruges til at lave et privat telefonanlæg. Dimsen, som meget gerne må være et indstikskort til en PC, skal have 5 eller flere indgange hvoraf en eller to tilsluttes eksterne linier og resten tilsluttes mine interne.
Ideen er så at jeg via min computer skal kunne styre hvilke linier der skal bruges/forbindes.

Jeg håber ikke at mit forklaring er alt for sort...
Avatar billede skørsen Nybegynder
08. januar 2004 - 13:33 #2
Det ser slet ikke så tosset ud.
Jeg håber det er okaj at jeg venter en uges tid med at lukke spørgsmålet, da jeg håber at kunne få flere muligheder..
Avatar billede bufferzone Praktikant
08. januar 2004 - 18:53 #3
Helt OK og du kan jo også selv spørge hvis du finder på mere
Avatar billede skørsen Nybegynder
02. februar 2004 - 12:50 #4
Så gik der lige pludselig lidt mere end blot en enkelt uge...

Jeg har et enkelt spørgsmål, nemlig om du har nogen erfaring med nogle af kortene eller lignende løsninger?
Avatar billede bufferzone Praktikant
02. februar 2004 - 17:14 #5
Jeg har et telefonsystem kørende med en server og 3 arbejdsstationer, men her er tale om en færdig løsning der har kostet kassen og selvfølgelig virker upåklageligt.

Jeg har været med på en løsning til en hjemmealarm, der betjente sig at telefonnettet og mobiltelefon til allarmering af husejeren, og det var forholdsvis problemløst at lave. Jeg har dog ingen praktiske erfaringer med de kort der nævnes i linksne
Avatar billede skørsen Nybegynder
03. februar 2004 - 13:17 #6
Okaj, jeg må sætte mig noget dybere ind i det.

Tak for hjælpen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester