08. januar 2004 - 23:28Der er
26 kommentarer og 1 løsning
internet fungerer ikke på mit netværk
Hej. Jeg har et netværk med 10 computere i et bofællesskab, win 2000 proff. internet explorer 6 med alle updates Jeg har fået en mystisk fejl med vores internet. Computerne er bundet sammen med en switch og forbundet til den store verden med sonofon bredbånd. De sidste dage er internet explorer begyndt at opføre sig underligt; det er helt tilfældigt om man kan komme på nettet eller ej, for det meste får man "serveren kan ikke findes" beskeden. Også selvom maskinen ved siden af godt kan gå på. 10 min senere kan det så være maskinen ved siden af hvor internet explorer ikke kan komme igennem og den maskine jeg sidder ved som fungerer????? Nogengange tænker jeg, at det er som om der kun kan være en maskine på af gangen.
Det skal siges, at intranettet fungerer upåklageligt og at der er masser af hul igennem til sonofon. Mail program og andre internet-bruger-programmer kører uden problemer.
Installer og kør Spybot, opdater online, scan, alle filer den har fundet, der er røde skal markeres, tryk så på afhjælp valgte problemer, derefter genstarter du
allright; som sagt er det det ustablie i problemerne der henleder min mistanke på at PC'erne er ramt af "snavs" som æder systemressourcerne. Alt for mange er ramt her på det sidste.
En god side er jo www.spywarefri.dk hvor der er meget god læsning omkring dette (samt programmer til undgåelse heraf)
Godmorgen. Jeg er spændt på at få tid til at prøve espersens forslag. Jeg håber det virker. Vi er 60 mennesker her og vi bruger nettet rigtig meget. Så fylder det meget når det ikke virker. Jeg har opdaget, at maskinerne står og vil ind på en bestemt ip adresse når de ikke virker: 192.168.0.104 Hvordan finder man ud af, hvad det er for en ip adresse?
Den der ip adresse er adressen på en af maskinerne i mit netværk. Det er som om, at de vil bruge den som proxy server, men de er ikke sat op til at bruge proxy under internetindstillinger....?
det kunne tyde på at routeren/serveren som uddeler ip-adresser, for som jeg kan se i din logfil så er den ip-adresse sat ind under proxy og som nameserver på den computer! du kan jo kontrollere din router/server for at se om det er den som uddeler det.
Espersen skrev, at der sikkert kom en af de seje forbi, som kunne finde ud af at læse sådan en logfil (og den er volapyk for mig) Jeg tænkte, at de seje aldrig ville finde ud af, at jeg havde en logfil hvis jeg ikke kaldte spørgsmålet et eller andet med hijackthis log - og jeg er temmelig desperat og har meget brug for de seje. Jeg båber ikke jeg har trådt nogen over tæerne - det var ikke min mening.
og jeg beklager jeg ikke fik tilkaldt eksperterne ;) (plejer jeg nemlig at gøre når jeg ser at der ligger sådanne nogle andre steder) men mine tæer er ømme! (men kun fordi at junior syntes det er sjovt at hoppe på dem)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.