Avatar billede lakse Nybegynder
09. januar 2004 - 23:48 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Trafiktester til hits

Findes der nogle programmer man kan bruge til at teste sine hits på sin hjemmeside? Jeg vil vide om det er reelle besøg eller om det bare er robotter og webcrawlers der besøger sitet.
10. januar 2004 - 02:00 #1
Det er jo tællere hvormed du kan få IP-adressen at vide på dine besøgende (se fx altergratis.dk).
Men så vidt jeg ved gennemsøger søgemaskiner kun ved at læse kildekoden til siderne, og ikke ved at åbne siden, og for at aktivere en tæller, skal siden åbnes, -og det sker ikke (det ville også være meget recurcekrævende for søgerobetterne).
Avatar billede henninga Novice
10. januar 2004 - 03:40 #2
Jeg har hjemmeside ved nettonet og de anvender et statistikprogram fra parameter.dk, som viser både hits og unikke besøg.
Så måske din udbyder har et lignende program.
Eller prøv at besøge www.parameter.dk
Avatar billede lakse Nybegynder
11. januar 2004 - 14:34 #3
hmm..ok. Jeg kan bare se at de fleste IP-adresser henviser til den samme robot (googlebot) osv. Jeg læste mig til inde på google at det er en robot der leder efter ændringer på sitet. Man kan afhjælpe dette med tekstfil i roden af sitet som hedder robot.txt. Alle robotter skal kigge efter en sådan fil når de poller IPen. Denne fil har jeg bare ikke aktivet med vilje da alle vores ændringer så ikke slår igennem på sitet og ind på robotterne.
"henninga" hvis din udbyder har denne funktion må min da hekt sikkert også.
Tak for hjælpen indtil videre.
Avatar billede lakse Nybegynder
04. april 2004 - 18:01 #4
Jeg lukker
Avatar billede henninga Novice
04. april 2004 - 20:49 #5
Til oplysning kan jeg se bl.a. Hits, Unikke besøg, Henvisninger (hvor kommer besøgende fra), Host (Hvem har cached mine sider), Live Log (hvilke IP-adresser er på siden lige nu), Detaljeret statistik (time, dag, uge, måned), og så oplysninger om browser, skærm, styresytem osv.
Håber du finder ud af noget.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester