Avatar billede roedkjaer Nybegynder
27. januar 2004 - 17:27

Sata og ide samtidig ?

Jeg har lige købt en Sata WD raptor HD. Og vil gerne køre XP på den og bruge min IDE 80gb maxtor som backup drev.

Ifølge min manual til bundkortet, skulle der være et sted hvor man kan vælge at sata skal køre sammen med ide. Men den er der ikke ??

Den finder godt nok harddisken hcis jeg lader den kører videre, men så vil den have at jeg skal sætte den op til raid. Fatter ikke rigtig noget.

Håber der er nogen der kan hjælpe.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester