Avatar billede casio151 Nybegynder
18. marts 2004 - 17:04 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Hvorfor har jeg to forbindelser under "Netværksforbindelser"?

På den gamle computer, havde jeg kun én forbindelse der hed "LAN-forbindelse" men på den nye jeg har, har jeg to forbindelser, og det er "LAN-forbindelse" og "1394-forbindelse" Hvorfor har jeg to på den nye og én på den gamle?
Avatar billede kenp Novice
18. marts 2004 - 17:11 #1
det er fordi at XP laver en firewire forbindlse som du også kan køre netværk over.
Avatar billede casio151 Nybegynder
18. marts 2004 - 17:32 #2
Oki. Hvad skal man så med den. Er det ikke lidt underligt, at der er to forbindelser, når man kun har brug for én?
Avatar billede kenp Novice
18. marts 2004 - 17:36 #3
tjaaa men det er jo fordi at du har en firewire port på din computer! så den er helt naturlig at den er der!

men det er f.eks. til at tilslutte ekstern harddisk, video kamara mv. eller til at forbinde direkte til en anden computer med.
Avatar billede casio151 Nybegynder
18. marts 2004 - 20:47 #4
Oki... Mange tak for hjælpen!!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester