Avatar billede lmdthel Nybegynder
13. april 2004 - 21:54 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

W2K server bruger som IKKE behøver at "logge på"

Hej Rødder

Er det muligt/hvordan opretter jeg en default bruger på en w2k server som ikke behøver at logge ind, som altså starter 2000 direkte op ?

Det jeg vil have er f.eks at hvis serveren rebooter, at så skal man ikke logge ind, men det starter op direkte på skrovebordet

/Thomas
Avatar billede serverservice Praktikant
13. april 2004 - 21:58 #1
ja det er muligt. Du går i kontrolpanel-users & passwords-fjern hak i "users must enter name and password.... -
advenced-fjerne hak i require ctrl+alt+del before login.
Avatar billede kenp Novice
13. april 2004 - 22:00 #2
ellers dur denne også http://www.riversen.dk/?id=tips#logon
Avatar billede serverservice Praktikant
13. april 2004 - 22:48 #3
lyder som om det virker nu
Avatar billede lmdthel Nybegynder
13. april 2004 - 23:25 #4
Hello...

jeg må indrømmer at på W2K server kunne jeg ikke finde users i kontrol panelet, så jeg brugte kenp's link til reg databasen, og det virker perfekt

/Thomas
Avatar billede serverservice Praktikant
13. april 2004 - 23:29 #5
nå , så må jeg jo lige sende pointene tilbage til kenp. Jeg tog også løsningen fra win2000pro, da jeg ikke sidder ved en server nu.
Avatar billede kenp Novice
14. april 2004 - 14:04 #6
behold dem dannyboyd
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester