19. april 2004 - 15:26Der er
19 kommentarer og 2 løsninger
opdatering får pc til at gå ned.
Efter at have brugt windows update og hentet de sidste nye sikkerhedsrettelser kan min pc ikke starte op mere. Den står bare og genstarter hele tiden. jeg TROR det er denne her : 820223: Opdatering til Outlook Express 6 Service Pack 1 men jeg er ikke helt sikker. Er der nogen, som har et forslag til hvordan jeg retter fejlen uden endnu engang at skulle formatere... Tak eksperter
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg har prøvet de forskellige muligheder i fejlsikret tilstand og "sidste gode konfig", men det virker ikke. Den går også ned under opstarten i fejlsikret tilstand. Jeg kan godt vælge sidste gode konfiguration, men den går ned under opstarten her også... Æv. Det er irriterende at man ikke kan have tillid til de opdateringer. Jeg tør jo nærmest ikke opdatere mine maskiner nu. Jeg håber håber at I har flere gode forslag.
Her hjælper vist kun en Repair, så ryger alle opdateringer, inclusive Servicepacks. Vejledningen er lavet af brugeren Resten.
1:Det første du skal gøre er at boote op på din Windows XP/2000 CD, husk at din bios skal stå til at være first bootdevice cdrom. Når den har installeret nogle foreløbige filer skal du;
2: springe det første tilbud om repair i Consolemode over og fortsætte din installation (nyinstallation)
3: Nu kan du så vælge hvilket drev din nye installation skal ligge på og her er det gerne dit C drev.
4: Og nu fortæller den dig der er et styresystem på dette drev og om du vil slette det (L) eller du vil lave en repair (R) - det er her du skal trykke på R.
5: Og du vil nu se at den laver en helt ny installation men det dejlige er bare den beholder alle dine indstillinger og dit skrive bord intakt men nu har du sluppet for alle dine fejl og mangler :-)
6:Lav kaffe, og slap lidt af i ventetiden.
7:PS husk at have din CD-Key klar, denne skal bruges da det jo er en "nyinstallation"
Jeg har prøvet at lave en repair på denne måde, ved at gå ind i installation...
Men det hjalp ikke, jeg var nødt til at lave en nyinstallation. Så kunne den starte op igen. Jeg er måske nødt til at finde ud af, lige præcis hvilken opdatering det er som driller - på den hårde måde, ved at prøve dem en efter en indtil maskinen går ned - og så ikke installere den. Det er bare en rigtig bonde-fuske-løsning som jeg nødig tyr til. Det må da kunne lade sig gøre at opdatere sit styresystem.
Det er en maskine, som lige har fået ny ram, bundkort, processor og strømforsyning. Bundkortet er et asrock k7s41. Jeg har tænkt på her til aften, at der på kassen står "optimeret til win xp" og om det mon er et eller andet med bundkortet som ikke kan klare win 2000 opdateringer???? Har du et bud på det fromsej
Ja, det har jeg faktisk. Du har flyttet din harddisk over på et andet bundkort, med Win2000 installeret, det går sjældent godt, jeg har aldrig haft succes med det, det er altid endt i Fdisk og format. Hvis maskinen er optimeret til XP skal den kunne klare Win2000.
Nu har jeg geninstalleret nogle gange og kan se, at det ikke er en bestemt opdatering, som får systemet til at gå ned. Nogle gange er det når jeg installerer en opdatering, nogle gange en anden. Jeg har snakket med prc data. De er sikre på, at det er en hardware fejl, så jeg prøver at lave fejlfinding på maskinen. Vender tilbage når jeg ved mere.
Prøv at undlade "Sikkerhedsopdatering til Windows 2000 (KB835732)" - den crashede min maskine - og den kørte perfekt igen efter at jeg havde fjernet den (via add/remove programs) i "last known good configuration"
Jeg tror, at bundkortet er defekt. Jeg har prøvet at bytte rundt på alle andre komponenter og problemet er der stadig. Jeg har returneret bundkortet til prc data og vender tilbage når jeg har monteret det nye og installeret software - og maskinen forhåbentlig kører tiptop...
ja, nu har jeg endelig lidt (kedeligt) nyt. Jeg har modtaget et nyt bundkort og har endelig fået tid til at installere det - men maskinen laver stadig det samme nummer... Det er jeg meget frustreret over og jeg er fuldstændig løbet tør for ideer - æv.
Det er vist på (høje) tid at få afsluttet dette spørgsmål.
Jeg sendte hele maskinen ind til forhandleren og han lavede den. Jeg ved ikke, hvad de har gjort, men den virker nu og det er jeg meget glad for. Bundkortet er et billigt asrock bundkort, som jeg købte nogle stykker af i sin tid - det gør jeg aldrig mere. De har givet mig mange problemer.
Fromsej, lap og cp1 - smid et svar og jeg deler pointene ud.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.