prøv lige og check, om den efterlader en kopi på serveren..??
Synes godt om
Slettet bruger
29. april 2004 - 22:30#5
Det gør der jo nok, ellers ville mailene ikke komme i hver inbox. Og det ville vel også være lidt farligt at slette på serveren, hvis mailen ikke er komme i rette vedkommenes inbox.
man kan lave regler(, el andet,) for hver email adr...? Men man kunne jo blot lave en regel der hedder..´"hvor linjen til indeholder personer...flyt til angivne mappe.
Så har hver email, sin egen mappe..O) (man skal så lige gøre det for hver adr.)
Man kan osse skifte identitet, og bede programmet om at kun hente fra DEN email adresse. Men det er da lidt besværligt...?.. da man jo så skifte hvergang. Det 1. er nemmere.
Synes godt om
Slettet bruger
29. april 2004 - 22:42#7
- bartfreak Problemet med Outlook er, at der alle mail hentes(uanset mailadresse). Du kan ikke specificere hvilken adresse der skal hentes fra, da de kommer i samme inbox hos TDC.
læs indlægget.. man kan lave regler.. i de fleste mail programmer.!
det kommer lidt an på hvad spørger præcis vil ha´.
Synes godt om
Slettet bruger
29. april 2004 - 22:49#9
Jeg er med på reglerne. Det er din sidste bemærkning om at skifte identitet og bede om kun at hente fra den email adresse jeg kommenterer. Men lad det nu ligge.
- bartfreak nu ved jeg ikke lige om det er mig du spørg, men ja, jeg har prøvet selv. Med Tdc er man nødt til kun at bede om at hente fra en af mailadresserne, da den ellers bliver ved med at spørge efter password. Har selv konto hos TDC og har en opsætning, der henter på min hovedadresse (men får også de mails der er kommet på de 4 andre adresser). Jeg mener at have læst her på Eksperten, at man kan vælge på Outlook Express, men det kan man desværre ikke på Outlook. :-(
prøv selv.. det er muligt.. med identiteter..! citat fra hjælp..>> OE Identitetsadgangskoder
Du kan konfigurere din identitet til at bede dig om en adgangskode, når du logger på eller skifter fra en anden identitet. Dette forhindrer bruger, som ikke kender din adgangskode, i at logge på som dig. Adgangskoden kræves også for at slette identiteten eller ændre indstillingerne for identiteten. Hvis du føjer en adgangskode til din identitet, er det sværere for andre brugere at få adgang til dine filer. Sikkerheden ved brug af adgangskoden er dog kun minimal. Selv med en adgangskode er det muligt for andre brugere at få adgang til dine filer.
så hvis nu mor og far og barn feks, har en email hver, kan man hente mails ned med denne funktion. Men man skal lige huske at afkrydse, hent undermapper.
Du kan oprette flere profiler i outlook Dette gøres under Start->indstillinger->kontrolpanel->post så vil du, når outlook åbnes kunne vælge hvilken konto du der skal bruges.
enten "regler" du dig ud af problemet....eller også skifter du til express og identiteter dig ud af det...eller du opretter 5 netbasisabbonementer hos tdc...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.