Avatar billede 4b4 Nybegynder
08. juni 2004 - 17:20 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

starte maskinen i dos

Jeg har en bærbar som hverken har CD-rom el. diskettedrev og jeg har brug for at den skal startes op i dos.

Hvordan pommern kan jeg gøre det? jeg kunne selvfølgelig altid smide en dos installation ind på c:\ .. men er bange for at beskadige noget..
08. juni 2004 - 17:29 #1
Hvilket filsystem bruger du?
Er det NTFS kan du ikke starte op i dos.
Avatar billede 4b4 Nybegynder
08. juni 2004 - 17:31 #2
ganske aldm. goe gamle fat32
08. juni 2004 - 17:53 #3
Så kan du starte med en bootdiskette, f.eks en Windows98 bootdiskette.
Avatar billede 4b4 Nybegynder
08. juni 2004 - 17:56 #4
ehmm.. har du læst sprgs? Ingen diskette/cdrom !
08. juni 2004 - 18:01 #5
Hvis du ikke har eksterne drev du kan tilslutte, ville jeg tage harddisken fra den bærbare og sætte over i en anden pc. Du kan købe et kabel så den uden problemer kan tilsluttes ide i en stationær pc.
Avatar billede 4b4 Nybegynder
08. juni 2004 - 18:41 #6
Du får mig sku ikke til at åbne min bærbare .. købe kabler.. sætte den over i en anden maskine.. installere.. og så håbe på jeg kan sætte lortet til igen. Det må sku være muligt evt. at ligge en bootdisk ind på harddisken el. lign .. programmer / utils..
08. juni 2004 - 18:45 #7
Jeg fortæller dig bare hvordan jeg ville løse problemet!
Avatar billede fqthjoe Nybegynder
08. juni 2004 - 19:44 #8
Måske kan du når du starter op, trykke F8, og starte den op med commandoprompt, og lave det du skal. Ved ikke præcis hvad du skal lave i DOS ?
Avatar billede 4b4 Nybegynder
08. juni 2004 - 20:32 #9
den skal bankes op i dos så jeg kan fjerne hele skidtet og lave en reinstall af 2k.. troede der var opfundet en el. anden app til det.. burde ikke være så svært (har selv nævnt bootdisken som ligges på c: .. men har ikke erfaring med det)
Avatar billede serverservice Praktikant
08. juni 2004 - 21:52 #10
http://www.eksperten.dk/spm/500691 en her har lavet noget lignende.
Men du er jo nødt til at føre I386 filerne over f.x. via netværk. Læg dem sidst på disken.
Når du har gjort det kan du bare starte winnt32.exe eller setup.exe - vælge advanced -"choose installation partition" lade den genstarte og formater - installer.
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
08. juni 2004 - 23:14 #11
Jeg vil nødig tage modet fra dig, men det er en voldsomt svær process du skal igennem.
Du snakker om blot at smide en dosinstallation ind på c:. Hvordan ?
Og at smide er bootimage ind et eller andet sted på disken. Hvordan vil du tilgå den når du har windows 2000 ?
Mit bedste bud ville være det samme som erikjuul anbefaler, nemlig at få fat i en adapter og ordne det hele i en anden pc, hvor du har adgang til et cdromdrev.
I det spørgsmål som dannyboyd linker til blev løsningen tilsidst at smide harddisken over i en anden bærbar og lave installationen deri og stoppe den, da den skulle genstarte første gang og så færdiggøre installationen i den rigtige pc.

Denne kommentar, blot for at du ikke skal tage så let på det. Det er en meget svær procedure hvis ikke du tager harddisken ud af maskinen !!!
Avatar billede 4b4 Nybegynder
12. juni 2004 - 09:21 #12
måske man bare skulle inverstere i et eksternt cd drev ...
Avatar billede 4b4 Nybegynder
24. januar 2006 - 18:31 #13
smid svar
Avatar billede johnstigers Seniormester
10. marts 2006 - 13:04 #14
Der er kommet svar?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester