18. februar 2001 - 12:30Der er
19 kommentarer og 1 løsning
Langsom opstart!
Jeg har et problem med min Computer.. det har en laaaangsom opstart. under opstarten, efter at Win Me logoet er kommet frem, står den i 30sec => 1min før at den køre vidre. Det sker også når jeg lige har installeret Win. så jeg regner med at det er en Hardware fejl et eller andet sted. I BIOS\'en har jeg sat den til at boote først fra IDE0 så den står ikke og søger efter en boot diskette!
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
netkort er og vil altid være synderen når der er en pause på mellem 10-30 sekunder inden windows fortsætter med at loade! der er ikke meget du kan gøre ved det udover at prøv at slette alle protokollerne og derefter slette netkortet fra systemet og geninstallere det!
well...jeg kan ikke fortælle dig hvad det er der gør det! Jeg har selv haft held til at installere mit system uden at skulle vente på netkortet men det har mere været undtagelsen end reglen! Men hvis du piller netkortet ud, vil jeg næsten garantere dig at du vil se en hastighedsforøgelse! det løser seføli ikke dit problem, men du vil se at netkortet er synderen!
kimrosgaard => men det har måske hjulpet mig med et andet problem!! mit modem holdt \"pauser\", men efter at jeg fjernede Netkortet er det stoppet.. ( det håber jeg da, har ikke gjort det endnu.. )
Løsning på laaang start 1 start settings system ydeevne filsystem fejlfinding Sæt hak i DEAKTIVER SYSTEMGENDANNELSE Funktionen virker ikke den dag du rigtigt har brug for den men sløver opstart. Jeg forudsætter derudover det sædvanlige rettet.
og løsning 2 msinfo32 funktioner værktøj til system config start (her fjernes overflødigt)
og løsning 3 netværk og modem rettes til fornuftigt kan ikke beskrives her fylder 1 a4 side.
Ikke til din internetforbindelse... Du skal give dit netkort en fast IP. Det vil ikke påvirke din internetforbindelse. (Jeg har forstået det som om du bruger et almindeligt modem til internettet)
Det lader åbentbart til at der ikke er nogen der kan hjælp mig!!
Så jeg lukke spørgsmålet!!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.