15. juni 2004 - 18:05Der er
8 kommentarer og 3 løsninger
Mad til studenterkørsel
jeg bliver student her i morgen og på søndag skal vi så køre i lastbil rundt til alle elever. Jeg har tænkt mig at vi skal have Champagne hos os, men aner ikke hvad vi skal have at spise. Nogen som har any gode forslag? (skal være en lille let ting, vi skal 18 steder den dag) Sandwich er for kedeligt. Gerne noet lidt specielt, men alligevel let at lave..
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Pindemader ;) Eller hvad med jordbær og vindruer, passer ok til Champagnen. Så kunne du lave flødeskum og sætte det hele pænt op, du kunne eventuelt også lave club-sandwich
Jordbærrene kunne piftes op ved at dyppe spidsen i noget smeltechokolade. Det samme kan man gøre med frisk ananas, hvor man har skåret en ananas i skiver og derefter skåret disse op i trekanter.
Da jeg blev student, diskede stort set ALLE op med jordbær dyppet i chokolade, så for at gøre det lidt anederledes stod mine forældre med hotdogs og kolde øller - det vakte stor glæde efter jordbær, frugt og pindemadder alle de andre steder!
Hotdogs går desværre nok bare ikke lige så godt til champagne...
hva' med vandmelon og vindrueer - ka' os' være lækkert til champagne. Men det kommer jo også lidt an på hvor på turen det er. Da jeg blev student i 2001 var vi ved mine forældre lidt senere på aftenen, så de havde lavet irish coffe og drømmekage :D
Du ka, også droppe champagnen helt - det kan være ret belastende for maven at få så meget boblevand i løbet af dagen *_*
Man ku' jo også lave feks 4 forskellige eksotiske drinks. Altså når man drikker så meget øl og vin samtidigt med al den mad man spiser er det sgu hårdt for maven. På en måde kan man få lidt ned tur under vejs. Og hvis brandnerten tager lidt af. Men der er sprut så'n en dejlig booster - unden at det kan mærkes i maven. :D - shit jeg sidder og bliver helt "tørstig"
jeg har været med til at stå for sådan noget og da serverede vi noget pizza. folk er trætte af at muligt fancy shit(undskyld mit sprog) hvis det er sidst på turen. pizza med forskelligt fyld, og så noget coke/rom, kolde øl og vin så kan de selv vælge, det var i alt fald et hit her
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.