Avatar billede neophyte Nybegynder
10. juli 2004 - 17:14 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke opdaterer Norton Anti Virus 2002

Jeg har et ret stort problem, i det jeg ikke kan opdatere mit Norton Anti Virus 2002. Den siger jeg ikke har nogen internet forbindelse men jeg kan sagtens surfe på nettet og høre net radio.
Og så er der noget mere mystisk, jeg kan ikke åbne Symantecs hjemmeside eller alt hvad der er relateret til anti virus hjemmesider(Jo www.norton.com kan jeg godt men hyperlinksene viser tomme sider). Jeg tror det er en eller anden form for virus/spyware jeg har fået ind. For nyligt har jeg slettet en fil der hed "msnote30.exe" fordi den slugte alt min hukommelse. Men jeg tror ikke det er den der gør det.
60 point til den der kan komme med et detaljeret svar (Eller enkelt hvis det løser problemet)
Avatar billede resist Nybegynder
10. juli 2004 - 20:12 #1
Lad os se, hvad en HijackThis-log viser.

Hent Spybot og HijackThis:
http://www.spywarefri.dk/vaerktoj.htm

Installer og kør Spybot, opdater online, scan, afhjælp valgte problemer og genstart.

Derefter kører du Hijackthis > Scan > Save log. Kopier logfilen herind, så kigger vi på den.
Lad være med at slette noget selv med Hijackthis, vi skal nok hjælpe med at tyde loggen
Avatar billede zhark Nybegynder
10. juli 2004 - 22:34 #2
Har du fornyet dit abbonement? Norton gælder jo kun for eet år...
Avatar billede neophyte Nybegynder
11. juli 2004 - 00:44 #3
Jeg har i mellemtiden fundet ud af det. Det var såkaldt "Mallware" der drillede mig. Det var en online virus scanner (Trend Micro) som fandt den. Spybot kunne ikke finde en skid så det program dropper jeg vist(+ Spyware blaster som heller ikke kunne finde det). Ellers tak for hjælpen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester