31. juli 2004 - 13:10Der er
8 kommentarer og 1 løsning
åbne .Dat filen
hej
én jeg kender har lavet en video som jeg har fået en kopi af, problemmet er bare at jeg ikke kan åbne filen som han vist nok har gemt som .dat hvor han har lagt hele videoen, jeg vil høre om der er nogen der kender et program til at konvetere det til en anden format?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Jeg vil lige pointere, at det bestemt ikke er alle .dat-filer, der er mpeg-filer, men i dette tilfælde er det nok, hvis det er kodet som vcd-film. Hvis du ikke har held med at omdøbe filen, kan du i stifinder bede den om at åbne filen i f.eks. media player eller power dvd, som spotgun så rigtigt siger. :-) Norbert :-)
Nej det kan du ikke :-) De skal konverteres. Avi fil er avi fil. Og mpeg er mpeg. Det var derfor jeg pointerede at det IKKE var alle dat-filer, der var mpeg. Men din kammerat har kodet sin film i vcd-format, der svarer til mpeg1. Og for at få den til at spille i dvd-afspiller, skal den hedde .dat.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.