22. august 2004 - 18:46Der er
90 kommentarer og 1 løsning
Hjemmenetværk mellem 2 XP pc'er?
Hej, jeg er i øjeblikket i gang med at installere hjemmenetværk mellem 2 pc'er med XP på. Burde umiddelbart ikke være det store problem men jeg har alligevel lidt problemer så derfor søger jeg hjælp hos jer! :) Mine pc'er er tilkoblet en hub som derfra går over i selve internetboksen... Mit spørgsmål er så til jer: Hvordan skal jeg sætte netværket op i XPs program som laver hjemmenetværket???
Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
Firewallen havde jeg til første gang og der kunne den ene computer se den anden men ikke omvendt! De kan sagtens komme på nettet samtidigt men kan ikke fungere netværksmæssigt...
Kan godt bruge det, men er der virkelig ikke en nemmere måde at gøre det på end at skulle til og gøre det manuelt samtidigt med at man skal til at rode med IP adresser osv?
jeg må indrømme at jeg har aldrig nogensinde haft de problemer, alle basis installationer har bare virket så snart de bliver koblet til netværket, når vennerne kommer forbi, smider de også bare deres computere på netværket og der er aldrig problemer, så derfor ved jeg ikke lige hvad der er galt i dit system, derfor foreslår jeg den guide. går ud fra at du har installeret alle korrekte drivere til dit system, altså chipset og lan drivere især?
Jamen der er heller ingen problemer med at komme på nettet samtidigt på begge pc'er, det er bare det med at vi har en printer og jeg gerne ville have den tilkoblet begge pc'er...
nåå det er printeren, det meldte historien jo ikke noget om.. jeg mener at du skal ind under printere og vælge at de skal deles på netværket, prøver lige at finde noget om det.
højreklik på andre computere, egenskaber, derefter næst nederst, gå ind under "fil og udskriftdeling" og kryds af "andre brugere skal have tilgang til printer.
Det er ikk kun printeren jeg vil have til at virke over netværk, det er os så jeg kan overfører filer og spil og så der bare er netværk imellem pc'erne..
ok dette skulle du også kunne ved bare at dele nogen mapper, altså forudsat at din firewall er slået fra på begge maskiner og du ikke kører med zonealarm eller lign.
prøv at gå ind under enhedshåndtering, højreklik på dit netkort og tag egenskaber, kig under driver og se hvilken producent der står der, hvis der står microsoft skal du hente de korrekte drivere til dit netkort hos producenten.
alternativt kan du tage windows stifinder, nederst på mappelisten til venstre (hvis de ikke er der skal du lige trykke på knappen mapper i menuen foroven) skal der stå netværk, højreklik på denne.. det er det samme som andre computere.
Hmm... Jeg har ikke installeret den rigtige driver! FUCK noget lort... Hvordan fanden sørger jeg for at den installere den rigtige driver??? Så er det jo 100% sikkert at driver til systemet os er windows' egne... Hvordan ordner jeg dette?
ja så skal du ha alle de korrekte drivere installeret. giv mig navn og model på dit bundkort, så skal jeg give dig et link til dem du skal bruge og forklare hvilken rækkefølge du installerer dem.
Kan jeg få dig til at "kigge" på begge af mine computere??? Forresten, hvad gør det egentlig at forskellige drivere er installeret? Bliver pc'en langsommere?
ja giv mig navnet og model på dem begge, så finder jeg de links du skal bruge.
ja hvis man bare lader windows styre det hele med sine egne drivere, vil man ikke få den ydelse som ellers kan opnåes, derudover vil man mange gange få diverse problemer med nedbrud, genstarter, fejlmedd osv, så man skal ALTID hente driverne hos producenten af det forskellige hardware og helst ikke dem fra evt medfølgende driver-cd'er, da de som regel er ældgamle.
Var det det du skulle bruge? Hvor er det egentlig groft at windows bare gør det! Man lærer sq noget nyt hver dag... PC 2:
Beskrivelse Værdi Chipsæt Egenskaber Motherboard Chipset VIA VT82C693A Apollo Pro133
Hukommelses Sokler DRAM Sokkel 1 128 MB (SDRAM) DRAM Sokkel 2 128 MB (SDRAM)
AGP Egenskaber AGP Version 1.00 AGP Status Tilkoblet AGP Aperture Størrelse 64 MB Understøttede AGP Hastigheder 1x, 2x Nuværende AGP Hastighed 2x Fast-Write Ikke Understøttet Side Band Addressing Understøttet, Frakoblet
som du kan se neders på dine links henviser de selv til hvor driverne kan hentes.. den nederste henter du chipsetdrivere til her: www.viaarena.com hent den der hedder VIA 4-1
jeg kan ikke se noget om dine netkort på listerne, så prøv lige at kigge under enhedshåndtering om du kan se navnet på producenten af netkortet derinde, det kunne for eksempel være 3com eller andet.
hvis det skulle være lidt forvirrende det hele, kan jeg godt lave en bedre step by step beskrivelse med nogen direkte links, jeg skal bare bruge navnet på dine netkort, men så kan det først blive lidt senere i nat.
ikke for at kaste grus i maskineriet.... men prøv at gøre følgende inden du kaster dig ud i en masse driver opdateringer (ud fra at begge maskiner kan komme på Internettet uden problemer): (jeg har engelsk WinXP, så det kan være ikonerne hedder noget lidt andet)
Deling af en folder/printer: 1) Højreklik på en tilfældig folder og vælg "deling og sikkerhed". 2) Sæt hak i "Del denne folder på netværket". (jeg mener der kan være en anden skærm men sørg for at folderen er delt).
Opsætning af konto: 1) Gå ind i kontrol-panelet - Bruger konti. og igen Bruger-konti. 2) Vælg Gæste-kontoen og sikre dig, at den er aktiveret.
Opsætning af arbejdsgruppe: 1) Højreklik på "denne computer" ikonet på desktoppen, alternativt i Start-menuen og vælg egenskaber. 2) Under Computer Navn klik på "Ændre" (nederste knap) 3) Under "medlem af" sæt hak i Workgroup og angiv navnet "WORKGROUP" eller "MSHOME", skal være det samme på begge maskiner. 4) Klik ok ud til desktoppen.
Selve forbindelsen: 1) Gå ind i netværks-forbindelser (i kontrol-panelet). 2) Deaktiver alle fysiske forbindelser ud over din LAN. 3) Højreklik på LAN forbindelsen og vælg egenskaber. 4) Check at Fil og printerdeling (for microsoft networks) er tilstede og aktiveret. 5) marker TCP/IP og vælg egenskaber. 6) Den skal stå til auto på både IP-adresse og DNS. (klik OK) 7)Under avanceret (tilbage i LAN-egenskaber). Check at der ikke er hak i "Beskyt min PC" 8) Click ok, ud af LAN egenskaber.
Ovenstående gentages på BEGGE maskiner.
Hvis det ikke virker: 1) gå i start - kør, skriv CMD 2) skriv IPCONFIG 3) send resultatet ind....
wizaxib> enig med dig i at det ikke nødvendigvis er problemet, men under alle omstændigheder har hans system manglet de korrekte drivere, da det ellers ikke generelt vil køre optimalt, derfor synes jeg der skulle være styr på det inden for at udelukke evt problemer der. men det er godt at se at der kom en på banen der ved mere om netværksprinter, håber du kan løse problemet :)
Så er der hul igennem! :) Endelig! Men kan jeg kun se den anden pc hvis begges firewall er slået fra? Eller kan man gøre sådan at firewallen er slået til men at den ved at forbindelsen mellem de 2 pc'er er ok?
Nopsen: Mange tak til dig! Uden dig havde jeg sq ikk haft netværk! Skal jeg opdatere andre dele af min pc eller hvad? Du skal sq ha 400 point for det her... Jeg opretter lige en tråd så du kan få point.. :) Igen mange gange tak for hjælpen duh!
mener også man kan sætte firewallen op til at give adgang mellem de 2 computere, kan ikke lige huske hvordan, men kan da finde ud af det hvis du gerne vil ha det? medmindre der lige kommer en forbi som har det lige på tungen.
neba: hvis du endelig vil bruge en Firewall vil jeg anbefale, at du bruger en anden end den indbyggede.
Jeg TROR at hvis du lægger den andens IP ind i "Trusted Domain", ved ikke hvad den er på dansk... kan du have firewallen oppe, men har aldrig prøvet det...
Du kan evt pårøve at hoppe ind på www.grc.com under shields-up (flere gange shields-up) og se om der overhovedet er brug for en firewall (den kan scanne dine porte for åbninger).
wizaxjb skal os ha point! Skal jeg lave nyt spr eller??? Jeg har forresten Norman Virus Control installeret og dertilhørende firewall... Kan man sætte det op så den tillader at der er netværk imellem?
nu hvor du har accepteret, mener jeg du bliver nødt til at oprette et nyt "point til wizaxjb" indlæg. jeg kender ikke norman virus control, så der må du ind og prøve at søge i hjælpen til programmet.
Nopsen: Jeg mente ikke at jeg skulle ændre ip adresserne men om jeg skulle ind i firewall programmet og skrive den nye ip adresse hver gang? Forstår du?
Wiz: Oki så gemmer jeg pointene men sig til hvis du mangler dem! ;)
Det er ikke nødvendigt at ændre IP'erne i Firewallen særligt ofte, da (som jeg skrev) PC'erne holder deres IP ret fast, selvom den er dynamisk... Men for en mere dybereliggende analyse, kan du så ikke lige droppe den IPCONFIG til mig, som beskrevet nederst i mit aller-første indlæg?
Umiddelbart er der ingen genveje her, da det er dine eksterne IP adresser, der bliver sat på din forbindelse..... Desværre.
Men igen, hvis maskinerne er tændt bare jævnligt, så beholder de som regel deres ip...
Held og lykke!!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.