Avatar billede Simon Praktikant
22. november 2004 - 17:58 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

samme DataTable i 2 DataGrids

Jeg har et DataTable hvor jeg vil have vist de 2 førte kolonner i et datagrid, og de to næste kolonner i et andet datagrid.
Hvordan gøres dette?

Der skal være muligt at editere i de to DataGrids, og derved ændre direkte i DataTable'en.

Det er til en Winform.
Avatar billede the_party_dog Nybegynder
23. november 2004 - 08:36 #1
Kan du ikke lave 2 views af din table? DataGrid kan godt bruge views som Datasource...
Avatar billede Simon Praktikant
23. november 2004 - 09:49 #2
jo det kunne jeg måske godt, men hvordan fjerner jeg så de kolonner i mine views som jeg ikke vil se? Jeg er jo ikke interesseret i at kolonnerne også fjernes i mit DataTable.
Avatar billede the_party_dog Nybegynder
23. november 2004 - 10:19 #3
Hvordan får du din data ind i din tabel?
Avatar billede Simon Praktikant
23. november 2004 - 10:58 #4
min tabel indeholder allerede data. Jeg ønsker blot at editere nogle af tabellerne i en grid, og nogle af tabellerne i en anden grid.
Avatar billede the_party_dog Nybegynder
23. november 2004 - 11:03 #5
Det er sådan som jeg har forstået det, ikke helt lige til....

Et view kan ikke hjælpe dig, da det kun kan ændre måden, hvor på det data du har, bliver vist. Har ikke lige kunne finde en måde kun at vise 1 eller flere bestemte kolonner udfra en tabel.

Men din tabel bliver fyldt med data på en måde, nok via noget ADO eller noget andet. Kunne du ikke lave to tabler, når du henter dit data? Via din SELECT bare vælge de kolonner til hver sin tabel. Så når folk har ændret i dem, og du skal have sendt ændringerne tilbage, så gør du bare det via update, eller hvordan du nu havde tænkt dig...

Ellers må arne_v, eller andre træde til....
Avatar billede the_party_dog Nybegynder
23. november 2004 - 11:04 #6
Hvis du nu brugte 2 DataSet, så ville hver update deres område, som du nu har valgt da du fyldte dem...
Avatar billede Simon Praktikant
23. november 2004 - 11:22 #7
din løsning har jeg også overvejet, men jeg synes nu bare at der burde være en smartere måde at gøre det på. Det kan ikke være rigtigt at man ikke kan nøjes med at få vist bestemte kolonner i et grid. Man kan trods alt også bestemme hvilke tabeller man vi se jo.

Men så lad os da håbe at arne_v vil hjælpe :-)
Avatar billede burningice Nybegynder
26. november 2004 - 16:20 #8
et skud fra hoften... nu kan jeg ikke lige på stående fod huske hvordan at datagrid i wonform fungerer, men i datagrid i webform er det muligt manuelt at definere hvilke kulonner der skal vises.

*slår det lige op*

hmm, ser ud til det ikke er helt så nemt om i asp.net

*søger lidt på google*

jo, her var der noget

http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/dv_vbcode/html/vbtskHidingDataColumnInDataGridWhereDataSourceIsDataSet.asp

man kan bruge DataGridTableStyle-klassen til at definere hvilke kulonner der skal vises

ms-help://MS.NETFrameworkSDKv1.1/cpref/html/frlrfSystemWindowsFormsDataGridTableStyleClassTopic.htm
Avatar billede Simon Praktikant
28. november 2004 - 18:46 #9
Tak for hjælpen cyberfessor,
det har løst mit problem.
Smid et svar og pointene er dine.
:-)
Avatar billede burningice Nybegynder
29. november 2004 - 11:34 #10
:) svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester