03. januar 2005 - 08:53Der er
10 kommentarer og 1 løsning
forward ud af huset
Hej
Hvordan får man Exchange 2003 til at forwarde mail ud af huset? Hvis man bruger "out of office Assistant" kan jeg sagtens forwarde mails til en anden person inden for domænet, men mails ud af huset kommer ikke frem (f.eks. til min egen webmail).
Jeg har fået fortalt at det er fordi den ikke vil tillade relaying, og vi har prøvet at tillade dette, men uden at det har afhjulpet situationen. Hvad gør jeg?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Har du kigget på fanebladet "Advanced" under Global Settings -> Internet message Formats og properties på Default. Her kan du vinge "Allow automatic forward". Har ikke selv testet om det virker.
jeg må huske mik næste gang jeg stiller et spørgsmål.. skylder dig 60 :)
hygge.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.