Optage video til pc - Pinnacle eller Adobe ?
Jeg overvejer at købe et Pinnacle PCTV PRO kort spørgsmålet er om jeg skal bruge Pinnacle AV/DV Deluxe eller om jeg skal satse på Adobe i form af Premiere Elements eller om jeg skal satse på at bruge Pinnacle til videoredigering.Mit behov er generelt ikke kun video men også fotoopbevaring og redigering dvs fotogallerier/ fotoalbums.
Adobe har ( i flg alt om Data - februar 2005 ) et tilbud ude om at man kan købe Premiere Elements sammen med Photoshop Elements som sammen kan købes i en pakke for ca 1150 kr. Her til kunne jeg så evt købe Adobe Photoshop album - jeg ved dog ikke om disse funktioner er indehold i Photoshop Elements. Jeg skal bla bruge disse fotogallerier til hjemmeside brug hvor man skal kunne se oversigter over fotoalbums og få billederne vist i forskellige størrelser.
Jeg er klar over at der findes produkter fra Ulead og Microsoft Picture I eller ACDSee.
Hvilke programmer kan i anbefale til mig - gerne som en pakke? til foto og til video?
Mit Video behov er i øvrigt at jeg har en række private VHS optagelser som jeg gerne vil liggge på Pc evt videre til DVD.
Photo er fra digitalkamera som skal redigeres og placeres i fotoalbum til udgivelse på hjemmeside.
