Avatar billede charlottebd Nybegynder
11. marts 2005 - 10:33 Der er 3 kommentarer

Printscreen og Excel

Hej !

Jeg har lavet en skabelon i excel, hvor jeg gerne vil have et printscreen til at passe ind i et celle-område jeg har lavet. Hvordan gør jeg det?  Jeg har prøvet med alm. "Sæt ind" men så fylder hele printscreen hele arket.
Avatar billede jkrons Professor
11. marts 2005 - 10:41 #1
I Excel er der ingen samnenhæng mellem celler og billeder i den forstand. Når du har sat dit printscreen ind, må du selv tilpassestørrelsen og placeringen, så det dækker det celleområdem du har lavet. Men husk at definere, at det skal flytte med celler. Ellers rykker cellerne sig i forhold til billedet, hvis du ændrer på disse.

Hvis du vil have det som baggrund for cellerne er det ikke muligt i Excel.
Avatar billede charlottebd Nybegynder
11. marts 2005 - 10:48 #2
Ok. Tak for en meget præcis svar. Så er der jo ikke nogen grund til at jeg sidder og kæmper mere med det :-)

Hvordan får jeg givet dig point?
Avatar billede jkrons Professor
11. marts 2005 - 10:55 #3
Accepter dett svar :-)

Og velbekomme, selv om det ikke hjalp meget.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester