Avatar billede brian0905 Nybegynder
31. marts 2005 - 10:01 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Hvordan ved jeg hvilke keywords på min side der performer?

Hejsa,

Jeg kunne godt tænke mig at logge nogle informationer om hvilke keywords på min side der performer bedst, det vil sige hvilke keywords de forskellige søgerobotter bruger til at indeksere min side med. Hvordan kan jeg gøre det?

Jeg har kigget lidt på programmet urchin (www.urchin.com) og det er lidt i den retning jeg gerne vil lave det, men mere simpelt. I første omgang er det bare mine keywords jeg gerne vil kunne følge.... nogle der har ideer til hvordan urchin gør det, eller hvordan jeg kan gøre det?
Avatar billede bufferzone Praktikant
31. marts 2005 - 10:17 #1
DEt vil du kunne se i din web statestik der kan genereres af din server log. Disse statestikker genereres normalt på to forskellige måder. Enter installere du noget software på din maskine der kan behandle loggen og give dig informationerne eller også anvender du en web tjeneste, hvor du indsætter noget kode på hver side, der så rapportere til tjenestensens server, hvorfra du så kan få statestikken.

Den bedste løsning er at bruge din server log, da det giver de mest detaljerede oplysninger, og ikke belaster dine web sider yderligere. Ulempen ved denne løsning er at den oftest koster. F.eks. WebTrends er et meget udbred og meget professionelt værktøj til dette formål. Jeg ved ikke om der findes gratis løsninger.

eksempler på den anden type er Urchin (som jeg forstår deres web site) og webalizer, men der findes mange flere
Avatar billede bufferzone Praktikant
31. marts 2005 - 10:18 #2
Endelig kan du, hvis du har lidt styr på programmeringen selv lave en ASP baseret løsning
Avatar billede bufferzone Praktikant
31. marts 2005 - 10:52 #3
Jeg har lige kikket nærmere på Urchin's service. De tilbyder faktisk begge løsninger som jeg ser det
Avatar billede brian0905 Nybegynder
31. marts 2005 - 11:04 #4
Hvis jeg selv vil kode det, hvordan finder jeg så ud af hvilke keywords der bliver benyttet? Jeg har selv tænkt lidt på begge scenarier, og hvordan det eventuelt kan blive implementeret uden at belaste min side. Umiddelbart ser jeg ingen mulighed for at lave dette uden at skulle logge forskellige ting på hver side jeg loader, jeg ville egentligt gerne kunne styre det uden om min side, eks ved at logge trafikken til min side (ved ikke om det er muligt, eller der er en anden måde man gør det på)...

Men i første omgang vil jeg gerne selv logge det, men problemet er det evigt tilbagevendende: hvordan ved jeg hvilke keywords der bliver brugt, og hvordan performer de enkelte ord?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester