Avatar billede tbendiksen Nybegynder
31. marts 2005 - 21:04 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

D-link WPA kryptering

Når jeg kører setup procedyren til min D-link router og vælger WPA kryptering får jeg to muligheder, Hex: 64 characters og passphrase. Eftersom jeg ikke lige kunne overskue et 64 tals passord, vælger jeg så passphrase og skriver et ord på 9 bokstaver. Problemet er bare det at når jeg efterfølgende logger på, vil den ikke godkende mit passord. Det er garanteret mig der gør et eller andet forkert, eller har totalt misforstået konceptet. Uanset kunne jeg godt bruge noget hjælp :-) Indtil videre kører jeg med WEP kryptering, men jeg forstår at WPA er at foretrække i forhold til sikkerheden?
Avatar billede kenp Novice
31. marts 2005 - 22:22 #1
ja den er forkort den sætning lav en som er længere. (gerne på 32 tegn)

ja WPA er langt bedre en WEP.
Avatar billede tbendiksen Nybegynder
03. april 2005 - 21:40 #2
tak for tipset. Smider du ikke lige et svar ind?
Avatar billede kenp Novice
03. april 2005 - 23:25 #3
det gør jeg da hvis det hjalp
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester