Et banner er jo et stykke grafik. Jeg kan derfor anbefale Paint Shop Pro (når man er begynder er Photoshop for svært og for dyrt.). PSP kan findes på www.jasc.com i en 30 dages prøveudgave. Når du henter PSP følger Animation Shop Pro med og det kan du bruge til at animere dine bannere.
Morten->Hvis du kender Photoshop ret godt, så opret et nyt dokument i 468x60 og giv dine talenter frit løb. Gem det derefter som en psd-fil. Åbn ImageReady, hvis det skal animeres, og gem det som en gif.
-> hey prodic - Jeg troede bare det ar meget mere avanceret end det! Jeg troede det var noget med flash eller sådan noget... Image Ready - følger det med photoshop ( har 6.0 ).
Morten->Nej kunsten er at få det til at fylde så lidt som muligt og sælge varen. Også noget af en opgave i sig selv. Og ja ImageReady følger med 6.0 Men ved du ikke det hvis du er rimeligt hård i Photoshop???
nej men ImageReady kom også først med fra version 5.5 - så det er nok grunden til at du ikke kender det... Og glæd dig til den nye brugerflade...det er alle pengene værd - tro mig. Over ICQ - under hvilket navn??? Der er SÅ mange på den liste, at det er helt uoverskueligt efterhånden.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.