Ja, netop. Du skal finde et datablad for din microcontroller op og finde afsnittet om UART (Universel Asynchronus Receiver/Transmitter), som er den hardwareenhed som genererer signalerne til din rs232 forbindelse.
Ofte har producenten (Hitachi eller Lego) lavet en driver til UART'en i C eller assembler du kan bruge. Hvis du ikke kan finde en sådan, må du skrive en selv.
Hvis du har problemer med det kan du evt. vise mig den dokumentation du har, så skal jeg se om jeg kan pege dig i den rigtige retning.
Har snart kigget på meget her på nettet, det skal bruges her på 4.sem IT-ingeniør. Det hedder BrickOS det har jeg søgt på men ikke fundet noget. Det er en Lego robot der skal styres med piletasterne på PC. Kommunikation på PC har jeg , så jeg mangler bare noget kommunikations kode på robotten så den ved hvad den skal gøre .
Men BrickOS hedder styresystemet på robotten Hvis du finder noget får du 100 mere
Jeg har ikke fundet noget ud fra de få oplysninger ... men kan se at brickOS har et API til "link networking protocol". Er du sikker på at det ikke er denne du skal bruge ?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.