Avatar billede afterglow.dk Nybegynder
29. april 2005 - 22:26 Der er 1 løsning

Opsætning af "internt" lan under større lan inklusiv trådløs

Jeg var under et ophold i USA så heldigat støde på et godt tilbud med en startpakke der inholdt en D-LINK trådløs router samt et trådløst netkort til stort set ingen penge. (at det så efterfølgende har været et helved at finde en strømforsyning til den snakker vi ikke om)

Opsætningen er gået fint, det hele virker og jeg har slåey WPA-PSK til som jeg har læst mig til er fornuftigt.

Jeg har så på min stationære delt et helt drev med hensigt på at kunne afspille musik og se film via min bærbare uden ledninger, det virker også.

Spørgsmåle er så, jeg har opkobling via et større LAN der levere internet til ca 250 lejligheder, kan alle de andre på netværket få adgang til mit drev. Eller der så meget sikkerhed i routeren at det kun er de computere der sidder bag den, evt nogle gode råd til en opsætning?
Avatar billede kenp Novice
30. april 2005 - 09:34 #1
hvis du har aktiveret kryptering og ikke forwardet nogle porte i din router så er det som udgangspunkt kun dem som er bag routeren som kan se dine netværksdrev.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester