Avatar billede jmarkling Nybegynder
14. maj 2005 - 19:50 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Usercontrols og Validators

Jeg har en side med en masse user controls på, hver af disse controls har nogle felterne og til dem er der tilknyttet validators... problemet er at når jeg bruger knapper der ligger på min side, så kommer validatorene op og brokker sig. Jeg vil kunne have at validatorene trigges når der trykkes på knapper inden for den enkelte user control, hvordan kan jeg sikre dette ?
Avatar billede snepnet Nybegynder
14. maj 2005 - 20:52 #1
du kan sætte causesvalidation til false på de knapper du ikke ønsker skal fremtvinge validering.
ellers kan du begynde at bruge version 2.0 - det understøtter valideringsgrupper... så har du lidt bedre muligheder for at styre den slags.
mvh
Avatar billede jmarkling Nybegynder
16. maj 2005 - 11:14 #2
Det var jo meget nemt, smid et svar tak.
Avatar billede snepnet Nybegynder
16. maj 2005 - 11:16 #3
svar :o)
mvh
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester