Avatar billede dj_uncas Nybegynder
17. maj 2005 - 21:29 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke installere vs 2005 beta 2

Hejsa

Nu har jeg endelig fået vs 2005 beta 2, som jeg havde glædet mig meget til!
Da jeg så prøvede at starte installationen fik jeg følgende fejl:

"Setup has detected that previous versions of the product(s) listed below are currently installed. Uninstall these applications before continuing with Setup. For more information... (blah blah)"

Listen over produkter ser således ud:

-

(der er kun en streg!)

Jeg har set flere guides til hvad man kan gøre hvis der er fejl, og jeg har fulgt dem alle, men ingen af dem afhjælper det her problem! Er der nogen der har erfaringer med dette?
Avatar billede arne_v Ekspert
17. maj 2005 - 21:31 #1
Har du hast VS 2005 beta 1 installeret ?

Har du .NET og/eller SDK beta 1 installeret ?

Har du SQLServer Express beta 2 installeret ?
Avatar billede dj_uncas Nybegynder
17. maj 2005 - 21:51 #2
Jeg har ikke haft VS 2005 beta 1, og jeg har afinstalleret alt hvad jeg kunne finde i min "Tilføj/Fjern programmer" der har noget med .NET at gøre.
Jeg har haft Visual Web Developer Express Edition installeret før, og der var nogle problemer da jeg skulle afinstallere det. Der er dog ikke nogen af tricksne til at fjerne resterne af dette der virker!
Avatar billede brynil Nybegynder
18. maj 2005 - 20:52 #3
Du ku prøve at installere VWD Express igen, samme sted som tidligere, og forsøge at afinstallere den en gang til. Det tyder på der er nogle rester i regdb der ikke er fjernet helt.
Men det kan også være noget af det andet du har fjernet.

Har du set dette link: http://lab.msdn.microsoft.com/express/uninstall/
Avatar billede dj_uncas Nybegynder
19. maj 2005 - 00:59 #4
Jeg har både prøvet at installere VWD igen og gjort hvad der står i linket. Det virker nu(!), og det der gjorde udslaget var en blog jeg fandt her:

http://weblogs.asp.net/asmith/archive/2004/06/29/168542.aspx

Problemet er altså løst, og jeg lukker!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester