Avatar billede kned Nybegynder
30. maj 2005 - 13:44 Der er 4 kommentarer

Brugernavn må ikke være det samme

Vi er ved at lave et site for et træningscenter, hvor man skal kunne oprette en bruger. Dog må brugernavnet ikke være det samme. Hvordan undgår man det?

Der arbejdes med C#.
Avatar billede arne_v Ekspert
30. maj 2005 - 13:50 #1
Jeg formoder at du bruger en database.

Sæt et unikt index på brugernavns kolonnen, så får du fejl ved insert, hvius
brugernavn allerede eksisterer.
Avatar billede snepnet Nybegynder
30. maj 2005 - 13:52 #2
hvis der skal kunne oprettes brugere online, er det nok det nemmeste, hvis du fra starten gemmer dem i en database.
når folk så opretter sig som bruger, checker du bare i databasen om de står der i forvejen.
men du har også muligheder for direkte at skriver brugerene ind i en konfigurationsfil, eller hente dem fra et helt tredie medie - så du må lige komme med lidt flere ord omkring hvordan du har forestillet dig det.
mvh
Avatar billede snepnet Nybegynder
30. maj 2005 - 13:53 #3
hehe ... hej arne :o)
mvh
Avatar billede arne_v Ekspert
24. juli 2005 - 16:41 #4
all set ?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester