Avatar billede jschultz Nybegynder
05. juni 2005 - 08:19 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Sporing af stjålet pc

Jeg har fået stjålet min bærbare PC og vil høre om den kan spores af politiet på f.eks. MAC adressen? eller skal man have noget specielt software installeret?
Avatar billede boxer Praktikant
05. juni 2005 - 08:30 #1
Du skal have et program som PC-Finder installeret før det kan lade sig gøre at spore den. Men selv med dette program er det meget tvivlsomt at du finder PC'en. De fleste stjålne PC'er bliver formateret inden de bliver taget i brug og så er der jo intet der hjælper.
Læs lidt om det tvivlsomme program PC Finder her: http://www.snakeoil.dk/sager/20021218-1

Men der er ikke noget at gøre nu hvor din PC er stjålet :o/ Der kan gøres nogle ting inden, men det er som sagt tvivlsomt at det virker. (format C)
Avatar billede james_t_dk Juniormester
05. juni 2005 - 08:38 #2
Enig med Boxer.

I teorien kan man spore en mac adresse, men internet udbyderne kan ikke se mac adresser på alt det du sætter på nettet bag en firewall/Router så derfor er det tvivlsomt om de ville kunne hjælpe politiet.

Hold øje med QXL.dk/dba.dk/papkassen.dk/gulgratis.dk, det kan jo være at den dukker op der og så kan politiet hjælpe dig.
Avatar billede boxer Praktikant
05. juni 2005 - 08:55 #3
Der er også et par andre der har bragt problemet op på E:
http://www.eksperten.dk/spm/320158
http://www.eksperten.dk/spm/394904
Og lidt fra Google da jeg søgte på din overskrift:
http://www.google.dk/search?hl=da&q=Sporing+af+stj%C3%A5let+pc+&btnG=Google-s%C3%B8gning&meta=

Det er selvfølgelig meget frustrerende at du mister alle de data der var på PC'en, men jeg håber at du kan få PCen dækket af forsikringen?
Tænk dig godt om inden du anmelder tyveriet! Det skal jo helst gøres rigtigt.
Avatar billede jschultz Nybegynder
05. juni 2005 - 08:58 #4
ok, tak for svaret begge to. Næste gang må jeg sætte noget bios password op.
Avatar billede james_t_dk Juniormester
05. juni 2005 - 09:00 #5
Hvis din PC var låst inde, så skal det være hos dig selv den var låst inde. Hvis det var på en skole kan det være skolens forsikring der skal dække og det er ikke let.

Hvis det var i "det offentlige rum" den blev stjålet så skal du have anråbt tyven (STOP TYVEN) for at forsikringen normalt vil dække.
Avatar billede jschultz Nybegynder
05. juni 2005 - 09:01 #6
hvad mener du med at det skal gøre rigtigt m.h.t anmeldelsen?
Avatar billede james_t_dk Juniormester
05. juni 2005 - 09:04 #7
Selv med BIOS password kan disken jo bruges og på nogle bærbare kan BIOS pass fjernes (på nogle endda meget let).

IBM har et harddisk PASS, når det er i brug kan man ikke bruge data på disken til noget!

Håber at du havde en backup.
Avatar billede boxer Praktikant
05. juni 2005 - 09:29 #8
Når man anmelder noget som helst til forsikringen, skal det gerne gøres på en måde så forsikringen dækker. Jeg siger IKKE du skal lyve, men bare formulere dig på en måde der gør at din forsikring dækker tyveriet.

Er tyveriet sket i dit aflåste hjem er det jo ikke noget problem. Eller fra et aflåst skab som stod et sted hvor din eller en anden forsikring dækker. Eller måske mens PC'en lå i dit overdækkede bagagerum i bilen.
Avatar billede boxer Praktikant
05. juni 2005 - 09:31 #9
Et eksempel:
Min svigerfar lavede nyt badeværelse (ville genbruge det gamle toilet)
Han afmonterede toilettet, væltede det hvilket det gik i stykker af.
Glas & kummeforsikringen dækkede IKKE da toilettet var afmonteret.
Avatar billede jschultz Nybegynder
05. juni 2005 - 15:00 #10
Ok, tak for det. Det skal jeg huske når jeg anmelder det.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester