15. juli 2005 - 12:31Der er
20 kommentarer og 2 løsninger
Hjælp til opsætning af trådløst
Jeg skal sikre en kammerat trådløse "netværk".
Han har følgende: En bærbar En stationær et access point Belkin FSD7130 En netgear MA111 USB pen wireless TDC ADSL router m.m.
Den bærbar sidder direkte i ADSL router, hvilket acces point også gør. I den stationære sidder USB pen så. Jeg skal sikre den trådløse forbindelse mellem stationær og router.
Jeg har tastet mac adr. på den stationære og den wireless USB pen der sidder i den på access point under mac filtrering.
Mit spørgsmål er:
Jeg har konfigureret den hjemme hos mig. Skal jeg gøre noget ellers?? Den trådløse forbindelse virkede fint da jeg pillede den ned. Så min mac filtrerings indtast og WPA kryptering indstuillinger er den eneste ændring. Burde jeg så ikke bare kunne køre ud til ham og koble udstyret på igen?
jeg har en lille fin vejl. fundet i et pc blad der siger jeg skal ind og sætte netkort op til at køre WPA. Skal jeg det??
ja den kører kun 11 mbit. Jeg har sat access point på til wpa. men skal jeg ind og sætte usb pen op til wep, for at det er sikkert begge veje? jeg har faktisk set stedet på ma111
Jeg kan vælge 128 eller 40/64 vælge mellem passphrase og manual entry med 4 keys (hvad betyder det?).
Jeg har sat wep kryp 128 bit på usb og access point
begge steder har jeg indtastet et 8 cifret password i passphrase, som i access point er aut. omdannet til hex kode og i usb pen til en masse stjerner.
Så når jeg nu tager hjem til ham og plugger access point i adsl router og usb pen i stationær, så har jeg skabt det samme som et rj45 kabel mellem de 2??
jeg skal vel ikke ind i router og stationær og lave noget??
ja det er helt korrekt :) forudsat at hans router køre på samme ip-adresse område som hos dig... hvsi han ikke gør det så skal du ind og ændre ip-adresse på enten AP eller router.
Den nemmeste måde at opklare problemet (hvis der er et)
Det er at hjemme hos dig selv så laver du start ->kør ->cmd ->ipconfig /all også ser du hvilken ip-adresse du har på dit netværk eks. hos mig er det 192.168.2.xx
når du så kommer over til din makker, så fra hans computer gør du det samme også ser du om du får samme resultat :) hvis du gør det så er der ingen problemer..
Hvis du ikke få samme resultat så sæt alt udstyret til (som det nu skulle være) så fra den ene computer giver du den en fast ip-adresse inde fo rden range som du havde derhjemme. logger ind i AP også kan du ændre ip-adresse. (bemærk når du trykker apply så mister du forbindelsen) sæt den tilbage til dynamisk ip-adresse også skulle det køre.
Okay. Han har 10.194.8.xxx på den stationære hvor usb pen sidder. han har 10.194.17.xxx på hans bærbare der sidder direkte i adsl router (men den bærbare er jo så ikke med i det trådløse, så skidt vel med den)?
Så jeg kan vel bare logge på access point og i "specify ip" taste 10.194.8.254, når jeg kommer ud til ham, eller her når jeg lukker den ned sidste gang, da jeg har 169.254.221.xxx her ??
jeg har i AP tastet 10.194.8.100 og ikke 254 :-) Jeg mistede ganske rigtig forbindelsen. Gik tcp/ip og tastede så fast ip 10.194.8.254 ind og jeg kunne så browse til ovenstående igen og komme på AP.
Derefter valgte jeg så aut. ip igen, men så kan jeg jo så ikke åbne AP mere via 10.194.8.100 før jeg kommer ud til ham. har jeg ret i det??
øhhh hvis du har sat den til automatisk ip... så håber jeg at hans router kan se hvilken ip adresse den har fået :) da den jo så er automatisk... (men ingen tvivl det vil virke) og det kan så være svært at rette i den...
Ja det er korrekt :) det vil virke du skal bare huske hvilken ip-adresse den har også skrive det ned.. for det er jo noget man vil glemme :)
Nej USb-pen skal ikke konfigurers det skal jo gøre på maskinen, og det neeste den dksl have det er dne korrekte kode.. (og det skal gøres på den maskine hovr den skal sidde)
Ja for dælen....man er jo lost hvis man glemmer IP :-))
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.