12. april 2001 - 16:06Der er
30 kommentarer og 1 løsning
Webdesign
HejsA! Jeg vil lige høre om det er \"lovligt\" eller om der er noget \"imod\" at man laver en freelance webdesign side og tager penge for at lave hjemmesider. Er det bare sådan noget man må? Måske en dumt spørgsmål men jeg vil gerne lige vide det. Svar venligst med LANGE svar! :0)
Hvad skulle der være i vejen for at tage penge for sit arbejde? Men mindre du har en kontrakt med din arbejdsgiver der siger anderledes, så kan der ikke være nogen kvaler der!
Jeg er 16 år. Jeg har lavet en del (mange mange) hjemmesider, men jeg har ikke rigtigt taget noget særligt for det! Grunden: Jeg ved ikke om det er lovligt at tage penge for det, sååååeh, jeg lytter lige med!
Me er da også 14, jeg regner da med at det er lovligt at lave hjemmeside til folk, men som sagt, kun op til 20.000,- ....men gad vide om man kan være moms registreret som 14 årig? =)
moritz<--> Jeg er 16 og har også frikort, men du skal stadig fortælle ham at du har tjent pengene.
madd<-->Kan man godt. Skal måske snakke med amtet om at blive myndig? Så du kan få lov til at underskrive kontrakter uden at have dine forældre med... gælder kun indenfor dit arbejds felt, du kan ikke underskrive sdelerne på dine fraværsdage ;o)
æv...kunne ellers være lækkert... men.. man kan da også blive myndig over for \"dig selv\". Det kan da ikke passe at dine gamle skal skrive under, hvis man f.eks er flyttet hjemmefra som 16 årig...vel?
Ja, men man skal stadig fortælle at man har tjent de evt. 5.000kr. Prøv at se næste gang din selvangivelse kommer, der har din Chef påført hvor meget du har tjent, når du ikke har nogen chef skal du selv gøre det, det SKAL oplyses.
Jeg mener at ha\' hørt man kan tjene lige så meget man vil på sit frikort indtil man når de 24.000 eller hvor meget det nu er... Man skal bare lige huske at oplysde det på selvangivelsen, mener jeg?
Ang. momsregistration kan man allertidligst blive det når man fylder 15, også er det forældrene som står inde for det, altså er ansvarlige til du bli\'r 18...
Hmmm hvad er konklusionen - jeg er sku da kun blevet endnu mere forvirret af alle de her forskellige svar - en mener noget og en andne mener noget andet! HJÆLP! jeg er rundtosset! :0)
Nej du kan selvfølig ikke bare putte pengene i lommen uden skattefar får noget af vide. Det er sort arbejde. Men hvis den du laver arbejdet for skriver en kviterring og du aflevere et regnskab over det du har tjent, så er det lovligt. Bare det holder sig under 10.000 kr.
hejsa jeg har helt glemt det her topic men blev mindet om det af eksperten. hvem syntes i har fortjent pointene? me dunno!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.