Avatar billede steelman Novice
12. september 2005 - 16:46 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Hvor er pakketabet?

Hej,

Jeg sidder og har nogle problemer med min internet opkobling som i korte træk går ud på at jeg kører IP-telefoni over nettet som har givet mig nogle problemer i form af hakker i lyden mv. Jeg har så prøvet at teste min forbindelse via TPTest på http://www.internetkvalitetguide.dk for at bevise overfor min udbyder (Esenet) at det er min forbindelse der er skyld i hakkeriet i telefonen. Men efter at have snakket med en teknikker hos dem i dag, blev jeg bidt af med at TPTest'en jo ikke viser noget om HVOR pakketabet er. "Det kan jo lige så godt være på reste af ruten fra Esenettet til Lyngby" Det er selvfølgelig rigtigt men.....

Har I nogle forslag til hvordan jeg kan teste hvor pakketabet er? For hvis de skal sende en teknikker ud og det viser sig at fejlen ligger videre ude på Internettet kommer vi til at hæfte for teknikker-regningen :-( Desuden er det lidt svært at bevise når pakketabet primær er om aftenen (og der kan jeg nok ikke få en teknikker ud...)

Mvh Steelman
Avatar billede olebole Juniormester
12. september 2005 - 17:03 #1
<ole>

Selvom din Volvos bremser er lavet af Mads Hansen i Øvelse Bøvelse, er det vels stadig Volvo, der hænger på den, hvis de ikke virker  :)
Er du virkelig sikker på, din udbyder kan fraskrive sig ansvaret for det produkt, de leverer, blot fordi fejlen har sin oprindelse i deres bagland? Det er vel stadig det produkt, de leverer, der ikke er i orden  :)

/mvh
</bole>
Avatar billede steelman Novice
12. september 2005 - 17:05 #2
:-D
Elsker din sammenligning - vil bruge den som argument! ;-)
Men det var dét forklaringen lød på...
Avatar billede olebole Juniormester
12. september 2005 - 17:24 #3
Ja, desværre kan jeg ikke bidrage med andet - men jeg synes zq, det lyder mærkeligt.

"Hotel Imperial, goddag ... hvad siger de? Salmonella forgiftning ...??? Har De et signalement, alder samt evt. for- og efternavn på den skyldige bakterie? Ellers kan vi desværre ikke tage os af sagen!"

Prøv at ringe til en forbruger organisation og forhør dig. Den holdning, tror jeg ikke, holder indenfor nogen anden branche - så hvorfor her?  :)
Avatar billede steelman Novice
13. september 2005 - 13:44 #4
Hmmm... prøver at se hvad teknikkeren siger.
Men er det overhoved muligt som "menig" bruger at teste hvor pakketabet sker?
Avatar billede olebole Juniormester
13. september 2005 - 18:41 #5
Det er jeg absolut ikke ekspert på, men jeg har vanskeligt ved at tro det  :)
Avatar billede steelman Novice
10. oktober 2005 - 13:15 #6
Hmmm - teknikkeren har endelig været her. Fandt ikke nogen fejl men lagde heller ingen regning :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester